Przed sesją

23 sierpnia

Już na wstępie powiem, że dzisiejsze przygotowanie do sesji będzie odrobinę mniej rozbudowane niż miało to miejsce dotychczas. Głównie za sprawą aktualnej sytuacji na rynkach, która według mnie jest nad wyraz ciekawa. Z tego też powodu nie chciałbym ominąć najciekawszych wydarzeń i stąd lekko okrojona wersja dzisiejszego wpisu.

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 23 sierpnia

Jak widzimy na powyższym wykresie, doszło wczoraj do sporych rozmiarów odbicia. Bez większych problemów (o tym niżej) przełamany został po raz kolejny opór na poziomie 2443,00. Dodatkowo sesja zamknęła się w okolicach HOD, co wzmacnia niejako znaczenie wczorajszego ruchu. Skupiając swoją uwagę jedynie na wykresie, można odnieść wrażenie, że wczorajszy ruch powinien być kontynuowany przynajmniej do oporu na poziomie 2461,25. W mojej opinii jednak, powinniśmy zachować szczególną ostrożność zagrywając dzisiaj longi. Dlaczego? Wczorajsze wydarzenie mogą być klasycznym przykładem tzw. short squeeze. Polega to na tym, że przed kolejną falą spadkową, napędzany jest sztuczny impuls wzrostowy, który ma na celu wycięcie krótkich pozycji zajmowanych przez ulicę. W ten sposób otwierana jest autostrada prowadząca w kierunku południowym. Czy tym razem będzie podobnie? Pewności nie ma, jednak warto jest zachować czujność.

Pamiętajmy również, że z podobną sytuacją mieliśmy już nie tak dawno do czynienia. Chodzi tutaj o sesję z wtorku 8 sierpnia.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 22 sierpnia

Wczorajsza sesja miała bardzo jednostronny przebieg. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że spora część wczorajszego impulsu zbudowana była tuż po otwarciu. Po okresie dynamicznych wzrostów, rynek przeszedł w stan powolnego zdobywania kolejnych poziomów. Co prawda w arkuszu było widać spore zaangażowanie długiej strony rynku (charakteryzujące się sporą liczbą dużych zleceń), jednak większość istotnych poziomów zdobywana była z trudnościami. Jednym z przykładów może być wspomniany wcześniej 2443,00, na którym doszło wczoraj do znaczącej akumulacji krótkich pozycji (prawie 9 tysięcy kontraktów) przy pierwszym kontakcie z tym poziomem. Odbicie od tego poziomu było również katalizatorem pod drugi ze znaczących impulsów wczorajszej sesji. Co ciekawe, dotychczasowe spadki z overnight wyhamowały właśnie w tym obszarze.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 23 sierpnia

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że aktualnie rynek znajduje się w obszarze dystrybucji z dnia wczorajszego. Dolną granicę możemy wyznaczyć na poziomie 2441,25 i to właśnie w tym miejscu zacząłbym uważnie przyglądać się rynkowym wydarzeniom w poszukiwaniu wskazówek na temat ewentualnej korekty wczorajszego impulsu. Innym istotnym poziomem może być górne ograniczenie single printów, które znajduje się w niedalekiej odległości od wspomnianego ograniczenia VA. Chodzi tutaj o poziom 2439,75. Dodatkowo pokrywa się on z piątkowym HOD. Jak więc widzimy, na przestrzeni zaledwie dwóch punktów będziemy mieć do czynienia z kilkoma kluczowymi poziomami. Dlatego też, warto jest poświęcić temu obszarowi więcej uwagi. Pamiętajmy również o nietestowanym IB z dnia wczorajszego. Jak dobrze wiemy, takie obszary nie lubią pozostawać długo bez odpowiedniej kontroli.

Podsumowanie

Czytając dzisiejsze przygotowania można odnieść wrażenie, że przed nami dzień niedźwiedzia. Jest to oczywiście tylko i wyłącznie mój punkt widzenia, który może okazać się błędny. Mimo wszystko jednak, ostatnie wydarzenia nie dają mi spokoju i jeżeli nie dziś, to w najbliższych dniach spodziewałbym się sporej korekty. Warto jest w tym miejscu przypomnieć o jednej zależności, która przytoczyłem niespełna dwa tygodnie temu. Mianowicie powiązanie między VIXem, a amerykańskimi indeksami. Myślę, że warto będzie dziś po raz kolejny obserwować zachowanie indeksu strachu na otwarciu rynku kasowego.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja wydarzeń na otwarciu kasowego – jeżeli VIX zaliczy niekontrolowany wystrzał, będzie to klarowny sygnał do zajęcia krótkiej pozycji;
  • warto będzie zwrócić uwagę na obszar pomiędzy 2441,25, a 2439,50 – to tutaj może dojść do pierwszej fali ewentualnej przeceny;
  • jeżeli kupującym uda się wybronić kluczowe poziomy, wówczas możemy spodziewać się kontynuacji marszu w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji (2461,25).

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2427,50 / 2454,00
Close – 2453,25
Istotne poziomy: 2441,25 – 2439,50;
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2488,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “23 sierpnia

Leave a Reply