Przed sesją

23 października

Miniony tydzień miał interesującą końcówkę. Mogliśmy bowiem w końcu zaobserwować powrót zmienności na rynki. Co prawda było to w dużej mierze spowodowane ruchami nocnymi, jednak miało to również swoje przełożenie na sesję kasową. Przed nami nowy tydzień, który to rozpoczniemy z poziomu historycznych szczytów. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 23 października

Powyższy wykres przynosi nam potwierdzenie dla tego, o czym zdążyłem już napisać we wstępie. Widać bowiem, że zarówno sesja czwartkowa, jak i piątkowa przyniosła nam spore ożywienie. W mojej opinii ma to istotne znaczenie co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, w końcu mamy do czynienie z warunkami, które powinny sprzyjać pojawiającym się okazjom (wzrost obrotów i zmienności). To na co zwróciłbym jednak uwagę to fakt, że tego typu zjawisko (wzrost zmienności w zaawansowanym trendzie) jest zazwyczaj pierwszym sygnałem wskazującym na zmianę obowiązującego trendu. Jeżeli połączyć to z obserwacjami, o których wspominałem w środowym przygotowaniu, rysuje nam się jasny obraz punktu zwrotnego.

Oczywiście przepowiadanie korekty w takiej sytuacji jak ta obecna nie jest niczym odkrywczym. Aktualny impuls trwa w najlepsze od końca sierpnia i do tej pory nie był on w należyty sposób testowany. Dlatego też, w mojej opinii, kluczowe pytanie nie powinno brzmieć „czy” będziemy mieli do czynienia z korektą, a raczej „kiedy” ona nastąpi i jakich rozmiarów spadków możemy się spodziewać.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 23 października

Patrząc na aktualną sytuację z perspektywy market profile, kila rzeczy powinno rzucić nam się w oczy. Po pierwsze, dość znacznych rozmiarów IB dzisiejszej sesji. Logika podpowiada, że spory zasięg ruchu z początków sesji powinien zwiastować podwyższoną zmienność. Historia pokazuje jednak, że jest zupełnie na odwrót. Szeroki zasięg ruchów z pierwszej godziny handlu zwiastował zazwyczaj sesję o charakterze konsolidacyjnym. Warto jest mieć to zatem na uwadze.

Inną rzeczą na jaką zwróciłbym uwagę to fakt, że aktualny LOD znajduje się powyżej poziomu VAH sesji piątkowej. Jest to oczywiście sygnał wskazujący na kontynuację trendu. Jeżeli zatem bykom wystarczy sił aby utrzymać cenę powyżej tego wsparcia, spodziewać możemy się poprawy obecnego HOD. Innym czynnikiem wskazującym na taki właśnie scenariusz jest fakt, że aktualny szczyt hossy ustanowiony został w trakcie dzisiejszej sesji nocnej. Z reguły tak ważne poziomy nie są ustanawiane w godzinach Globexu, który charakteryzuje się niskimi (z perspektywy całości sesji) obrotami. Z tego też powodu spodziewałbym się prób poprawienia tego wyniku po rozpoczęciu sesji za oceanem.

Fakt, że w dalszym ciągu znajdujemy się na tak wysokich poziomach, w dalszym ciągu uniemożliwia nam wyznaczenie możliwego zasięgu dla trwającego obecnie trendu wzrostowego. W mojej opinii możemy w tym tygodniu równie dobrze z impetem przebić poziom 2600, jak również poprawić o jeden/dwa ticki dzisiejszy wynik, po czym przejść w fazę korekty. Jeżeli jesteśmy już przy tym aspekcie, to poziomy na jakie warto będzie zwrócić uwagę w przypadku ewentualnego zejścia, to:

  • 2564,00 – VAH zeszłego tygodnia;
  • obszar 2562,25/2561,25 – rejon single printów z piątku
  • 2552,00 – jest to poziom, na który niejednokrotnie zwracałem uwagę w zeszłym tygodniu. Widać było bowiem, że poziom ten cieszył się sporym zainteresowaniem uczestników rynku;
  • 2534,50 – jest to w mojej opinii jedno w kluczowych wsparć, z jakimi przyjdzie się zmierzyć krótkiej stronie rynku;

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • jeżeli kontynuowana będzie niska zmienność z jaką mamy do czynienia w sesji nocnej, warto będzie rozglądnąć się za dogodną okazja już na otwarciu kasowego. Jak dobrze wiemy, strategia ta dobrze sprawdzała się nie tak dawno w trakcie wakacyjnej konsolidacji. W późniejszej fazie, rozgrywanie istotnych poziomów kreowanych intraday;
  • jeżeli zaobserwujemy powrót podwyższonej zmienności, najlepszą możliwą strategią (po raz kolejny) będzie podpinanie się pod kreowane w jej oparciu impulsy.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2559,50/ 2574,50
Close – 2573,75
Istotne poziomy: 2564,00; 2561,25 – 2562,25; 2552,00
S1 (wsparcie) – 2534,50
R1 (opór) – 2583,75

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “23 października

Leave a Reply