Przed sesją

22 listopada

Wczorajsza sesja przyniosła nam długo wyczekiwane wybicie ponad dotychczasowe szczyty. Co więcej, udało nam się nawet przebić ponad okrągłą barierę 2600 punktów. Niestety nie podziałało to motywująco na inwestorów, przez co długo na nowych poziomach nie zawitaliśmy. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 22 listopada

Wczorajsza sesja wniosła odrobinę ożywienia do ogólnego obrazu aktualnej sytuacji z perspektywy analizy technicznej. Co ciekawe, nie skończyło się na samym wybiciu ponad dotychczasowy ATH, bowiem mieliśmy również okazję po raz pierwszy handlować powyżej okrągłej bariery 2600 punktów. Wciąż jednak ruch ten odbywał się przy rozczarowujaco niskich obrotach. Jest to dość nietypowe zjawisko, dlatego warto jest zachować czujność przy ewentualnych próbach kontynuacji.

Prawdopodobnie najbliższe dni (albo raczej przyszły tydzień) przyniosą nam odpowiedź na pytanie, czy wczorajszy ruch był zapowiedzią kontynuacji, czy może jedynie rozszerzeniem zasięgu konsolidacji. Pamiętając o fakcie, że mieliśmy wczoraj do czynienia z ewidentną akumulacją pozycji na asku, nie spodziewałbym się dzisiaj skutecznych prób kontynuacji marszu na północ. Biorąc dodatkowo pod uwagę jutrzejsze święto, spodziewać się raczej możemy spokojnej sesji, która rozgrywana będzie w okolicach wczorajszego obszaru dystrybucji.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 22 listopada

Za nami kolejna sesja o profilu charakterystycznym dla tzw. trend day. Pierwsze godziny handlu posłużyły nam za budowę bazy pod późniejsze wybicie. Co ciekawe, wspomniana baza budowana był wewnątrz poniedziałkowego VA, co bez wątpienia dodało impetu późniejszemu wybiciu. Analizując wczorajszy profil, w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na dwa obszary single printów. Wyższy z naszej dwójki pełni dziś rolę silnego wsparcia. To właśnie w oparciu o górne ograniczenie tego obszaru (2594,25) zbudowany jest dzisiejszy LOD. Co więcej, poziom ten pokrywa się z wybitym wczoraj poziomem ATH z 9 listopada. Dodatkowo widzimy również, że dzisiejszy LOD ma dość nietypową strukturę, zbudowaną w oparciu o trzy TPO. Z tego też powodu zwróciłbym dzisiaj szczególną uwagę na ten właśnie poziom. Ewentualne wybicie może nam przynieść dość gwałtowny impuls, z zasięgiem w okolicach dolnego ograniczenia obszaru single printów (2592,50).

Jednym z możliwych scenariuszy jest zejście poniżej wspomnianego wsparcia na poziomie 2594,50 oraz spędzenie dzisiejszej sesji na wypełnianiu wolumenem obszaru pomiędzy 2594,50, a 2592,50. Biorąc pod uwagę jutrzejsze święto, taki scenariusz wydaje się być bardzo prawdopodobny. W przypadku pogłębienia spadków, kolejnego wsparcia upatrywałbym w okolicach 2583,50. Wydaje mi się jednak, że kilkunastopunktowy zasięg dla sesji poprzedzającej Święto Dziękczynienia, jest czymś mało prawdopodobnym. Jest to jednak tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia. Pamiętajmy, aby koniec końców, otwierać pozycje tylko i wyłącznie w oparciu o obiektywne przesłanki.

Standardowo już, w przypadku kontynuacji powyżej ATH, ciężko jest wskazać jakiekolwiek poziomy, do których zmierzać będzie cena. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak ostrożne podpinanie się pod impulsy wzrostowe (np. z wykorzystaniem strategii piramidowania).

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja reakcji ceny w okolicach aktualnego LOD (2594,50) – poziom ten może odegrać dziś kluczową rolę dla losów sesji.;
  • warto jest również zwrócić uwagę na stopień w profilu, zlokalizowany na 2599,00 – poziom ten był wczoraj jednym z głównych bastionów rynkowych byków. Jeżeli podaż nie pojawi się dzisiaj ponownie w tych rejonach, droga do wybicia ponad 2600 może stanąć otworem;
  • najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być konsolidacja poniżej 2594,50 – w ten sposób rynek będzie mógł zapełnić powstałą wczoraj luke wolumenową;
  • pamiętajmy o jutrzejszym święcie. Przez ostatnie dwie sesje odczuwaliśmy skutki skróconego tygodnia i wygląda na to, że dzisiejsza sesja wpisze się w kreowany od kilku dni scenariusz. W takim wypadku musimy być przygotowani do wykorzystania wakacyjnych narzędzi pracy 😉
  • pamiętajmy też, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2579,25/ 2600,50
Close – 2596,00
Istotne poziomy: 2592,50/2594,50; 2599,00; 2600,50;
S1 (wsparcie) – 2555,00
R1 (opór) – 2600,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “22 listopada

Leave a Reply