Przed sesją

21 sierpnia

Piątkowa sesja, zgodnie z oczekiwaniami, przyniosła nam odrobinę spokoju po czwartkowej przecenie. Paradoksalnie, nie oznacza to wcale, że brakowało w niej ciekawych okazji. Wręcz przeciwnie. Przyzwoita zmienność pozwoliła na rozgrywania obydwu stron arkusza. Miejmy zatem nadzieję, że dobra possa zostanie dzisiaj utrzymana i uda nam się dobrze wejść w rozpoczynający się tydzień. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 21 sierpnia

Wygląda na to, że rynek zatrzymał się na chwilę w okolicach dolnego ograniczenia niedawnej konsolidacji. W piątek mieliśmy do czynienia z nieśmiałymi próbami zejścia w okolice 2415,50. W najbliższych dniach możemy się zatem spodziewać kolejnych prób przebicia się przez to wsparcie, od powodzenia których prawdopodobnie zależały będą perspektywy dla średnioterminowego trendu. Aktualnie jednak, znajdujemy się tuż nad tym poziomem i tak długo, jak sytuacja ta będzie się utrzymywała, spodziewać możemy się odbicia i marszu w kierunku ograniczenia górnego. Mimo wszystko zachowałbym szczególną czujność w przypadku gry pod odbicie od wspomnianego wsparcia. Ewentualne zejście poniżej tego poziomu, może być katalizatorem do szybkiego pogłębienia korekty zapoczątkowanej w czwartek. Dlatego też warto jest poczekać na większą ilość wskazówek, potwierdzających zasadność byczego scenariusza.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 18 sierpnia

Myślę, że powyższy wykres mówi wszystko jeżeli chodzi o sam przebieg piątkowej sesji. Jak widzimy był to idealny dzień dla każdego day tradera. Duża ilość klarownych ruchów o sporym zasięgu, ponownie zapoczątkowanych przeceną na otwarciu kasowego. Pomimo silnych ruchów, zarówno poziom otwarcia, jak i zamknięcia poprzedniej sesji, działały na cenę jak magnes. Co więcej, bardzo klarownie widać było momenty wyczerpania poszczególnych impulsów. Czym się charakteryzowały? Po pierwsze, poziom aktywności po obu stronach rynku znacząco spadał w momencie zbliżania się do poziomów, które okazywały się być momentami zwrotnymi. Ilość zleceń na minutę, jaka napływała na rynek wyraźnie spadała.

Po drugie, bardzo często dochodziło na tych poziomach do pasywnej akumulacji pozycji. W momencie, gdy jedna ze stron całkowicie traciła chęci zdejmowania płynności z arkusza, przeciwna strona zmieniła nastawienie z pasywnego, na bardziej aktywne. Schemat ten powtarzany był wielokrotnie. Dodajmy to tego fakt, że respektowana była większość ograniczeń technicznych i mamy idealny obraz rynku dla krótkoterminowego handlu.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 21 sierpnia

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile, zwróciłbym uwagę na piątkowe ograniczenia dla VA. Wydaje mi się, że nie bez znaczenia jest fakt, że górne ograniczenie pokrywa się w pewnym stopniu z obszarem single printów sesji czwartkowej. Jak więc widzimy obszar pomiędzy 2432,00 a 2433,25 może dziś działać jak silny opór. Znajduje to niejako potwierdzenie w dotychczasowym przebiegu sesji nocnej, dla której górne ekstremum znajdziemy na poziomie 2431,50. Co ciekawe, poziom ten pokrywa się również z piątkowym POC, co również każe nam przypuszczać, że w tym rejonie znajduje się dość silny opór, z którym zmierzyć będą musieli się kupujący. Profil sesji nocnej sugeruje nam również konsolidację w okolicach LOD. Spodziewać możemy się również pogłębienia jego pogłębienia, czego efektem powinny być testy wsparcia na poziomie 2415,50. Mając to wszystko na uwadze, ciekawym scenariuszem na dzisiejszą sesję mogą być longi powyżej poziomu 2433,25 oraz shorty poniżej 2415,50.

Co jeżeli nie uda się pokonać żadnego z tych poziomów? Wówczas najrozsądniejszym wydaje się być scenariusz gry pod kluczowe poziomy kreowane intrady, czyli coś, z czym mieliśmy już styczność na przestrzeni ostatnich tygodni. Z istotnych poziomów zwróciłbym uwagę na yVPOC (2425,25, który dodatkowo pokrywa się z piątkowym zamknięciem) oraz na 2419,50, który jest z kolei YL.

Podsumowanie

Wygląda na to, że rynek znalazł nowy obszar równowagi w okolicach dolnego ograniczenia majowo-czerwcowej konsolidacji. Z jednej strony może być to odbierane jako pozytywny znak dla długiej strony rynku (spadki wyhamowały w okolicach istotnego wsparcia). Z drugiej jednak strony, ewentualna kontynuacja zapoczątkowanej w czwartek korekty, może w szybkim tempie znacząco pogłębić zasięg jej ruchu. Jak bardzo? Wydaje mi się, że w takim scenariuszu zagrożona byłaby nawet okrągła bariera 2400. Z tego też powodu, nie możemy dać się złapać w pułapkę wakacyjnego nastroju panującego na rynkach, zachowując szczególną ostrożność podczas gry pod odbicia od wsparcia. Pamiętajmy również, że wysokie obroty jakie towarzyszyły nam przy okazji obydwu czwartkowych przecen, sugerować nam mogą, że sprzedający nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Plan na dzisiaj:

  • piątkowa sesja sugeruje, że nowy poziom równowagi odnaleziony został w okolicach dolnego ograniczenia konsolidacji z przełomu maja i czerwca – warto będzie zatem wykorzystać dziś wszystkie kluczowe poziomy z ostatniej sesji minionego tygodnia (LOD, HOD, VA oraz Close);
  • longi powyżej poziomu 2433,25 oraz shorty poniżej 2415,50 – w takim wypadku nie zapominajmy jednak o różnicach, jakie dzielą trwałe przebicie istotnego wsparcia/oporów od fałszywego wybicia;
  • w przypadku utrzymania się zmienności na wysokim poziomie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zagrywać pod prąd. Dużo lepszym rozwiązaniem będą próby gry zgodnie z impulsami kreowanymi w trakcie trwania sesji.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2419,50 / 2439,50
Close – 2425,00
Istotne poziomy: 2415,50; 2433,25
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2488,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply