Przed sesją

21 grudnia

Dzisiejszy wpis, będący jednocześnie postem numer 150 na stronie, będzie ostatnim przygotowaniem do sesji w kończącym się roku. W prawdzie zasięg ruchów jaki obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich dni pozwalał na skuteczny handel, jednak dzisiejsza sesja będzie moją ostatnią w 2017 roku. Obroty jak na okres świąteczny pozostają na przyzwoitym poziomie miliona kontraktów. Pytaniem otwartym pozostaje to dotyczące przełamania okrągłej bariery 2700 punktów. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 21 grudnia

Wczorajsza sesja przyniosła nam potwierdzenie dla siły wsparcia zlokalizowanego w rejonie poniedziałkowo-wtorkowych minimów. Co prawda udało nam się to wsparcie przełamać i dodatkowo zamknąć poniżej tego poziomu, jednak warto jest tutaj zwrócić uwagę na akumulację z jaką mieliśmy wówczas do czynienia. Kluczowym okazał się być obszar pomiędzy 2681,00, a 2679,00. To właśnie tutaj mogliśmy zaobserwować pojawiające się na bidzie icebergi, których zwieńczeniem był limit order na 2679,00, który został jedynie nieśmiało przetestowany przez rynek. Wydaje mi się, że obszar ten dziś po raz kolejny odgrywał będzie kluczową rolę.

Jednym z możliwych powodów dla obserwowanej od kilku dni presji podażowej, może być chęć realizacji części zysków wypracowanych w 2017 roku. W takim wypadku, spodziewać się można lekkiego pogłębienia rozpoczętej we wtorek korekty, jednak jej zasięg nie powinien być znaczący. Dopiero przełamanie silnego, średnioterminowego wsparcia powinno przyciągnąć na rynek większą rzeszę spekulantów, co znalazłoby swoje przełożenia na zwiększony potencjał dla spadków. Okolice 2655,00 wydają się mieć spory potencjał na tej płaszczyźnie. Poza tym, spodziewałbym się raczej spokojnego zamknięcia roku.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 21 grudnia

Pomimo dość silnej presji podażowej, nie udało nam się wczoraj przetestować piątkowego poziomu VPOC, zlokalizowanego na 2677,50. Wygląda więc na to, że kupujący odrobinę wcześniej zdecydowali się na obronę swoich pozycji. Innym możliwym scenariuszem jest budowanie bazy pod silne zakończenie roku, co objawiać by się mogło ewidentną akumulacją longów na bidzie. Po części ostatnie dwie sesje przyniosły nam taki właśnie scenariusz, dlatego warto jest zwrócić dziś uwagę na ewentualną kontynuację na tej płaszczyźnie. W przypadku powrotu do wzrostów, zwróciłbym uwagę na trzy poziomy. Przede wszystkim środowy POC. Pisałem już o tym we wczorajszym przygotowaniu i jak widać poziom ten sprawdził się w roli silnego oporu. W prawdzie zanegowany został obszar single printów, jednak fakt, żę odbiliśmy się od 2655,25 jak od ściany, nie jest dobrym prognostykiem dla długiej strony rynku.

Poza tym mamy dwa poziomy wypracowane w trakcie wczorajszej sesji: VPOC (2685,25) oraz POC (2690,00). To tutaj w razie ewentualnego impulsu wzrostowego upatrywałbym zasieków krótkiej strony rynku. Wczorajsza sesja pokazała, że rynek respektuje obecnie tego typu opory i wsparcia. Warto jest mieć to zatem na uwadze. Jeżeli chodzi o potencjał dla kontynuacji spadków, po raz koleiny odsyłał będę do poniedziałkowego przygotowania, w którym szerzej opisałem ewentualne poziomy wsparcia.

Koniec końców, spodziewałbym się dzisiaj spokojnej sesji, której zasięg zmieści się w ograniczeniach dnia wczorajszego. Na rynkach czuć już niemalże zapach wigilijnych potraw. Ostatnie dwie sesje przyniosły nam wysoką zmienność już w pierwszej godzinie handlu. Jeżeli dzisiaj nie zobaczymy podobnego scenariusza po otwarciu kasowego, wówczas zdecyduję się na zakończenie handlu w 2017 roku.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja reakcji na kluczowych poziomach wykreowanych w trakcie trwania wczorajszej sesji: 2685,25, 2690,00 oraz 2695,25;
  • przełamanie wczorajszych minimów i kontynuacja poniżej piątkowego VPOC będzie klarownym sygnałęm do zajęcia krótkiej pozycji;
  • w przypadku utrzymania się niskiej zmienności, kluczowa będzie obserwacja poziomów kreowanych intraday (VAL/VAH, ONL/ONH, YL/YH, Close, Open itp.);
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!
  • Wesołych Świąt i samych sukcesów nadchodzącym roku!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2679,00/ 2695,50
Close – 2681,50
Istotne poziomy: 2669,25/2670,25; 2677,50; 2679,00; 2685,25; 2690,00; 2695,25;
S1 (wsparcie) – 2655,00
R1 (opór) – 2700,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply