Przed sesją

20 września

Za nami kolejna sesja, która nie wniosła zbyt dużo nowych informacji do ogólnego obrazu aktualnej sytuacji. Zasięg sesji kasowej nie przekroczył wczoraj pięciu punktów, co jest wynikiem od dawna nieodnotowanym. Z całą pewnością charakter wczorajszej sesji nie sprzyjał pomnażaniu kapitału inwestycyjnego. Dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem wieczornej decyzji FOMC, która miejmy nadzieje tchnie odrobinę życia w rynkowe wydarzenia. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 20 września

Rynek praktycznie zastygł w bezruchu. To na co możemy zwrócić uwagę, to fakt wykreowania podwójnego szczytu na poziomie 2506,00. Warto będzie zatem uważnie śledzić kolejne podejścia ceny pod ten poziom w poszukiwaniu sygnałów wskazujących ewentualne wybicie. Poza tym, chciałbym jedynie przypomnieć to, o czym pisałem już wczoraj:

Taki sposób pokonywania kolejnych przeszkód wskazuje na powolny proces poszukiwania nowego obszaru równowagi. Mając to na uwadze, ewentualna korekta znosząca dotychczasowe wzrosty, wydaje się być coraz mniej prawdopodobna. Dodatkowo, warto jest mieć na uwadze fakt, że na przestrzeni ostatnich kilku sesji, każda kilkupunktowa korekta wykorzystywana była przez kupujących do zwiększenia swojego zaangażowania. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak poszukiwanie pierwszych sygnałów słabości w postaci szybkiego zanegowania nowych, wyższych poziomów.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 19 września

Wczorajsza sesja nie zapisze się na długo w naszej pamięci. Po raz kolejny mieliśmy do czynienia z niezwykle wąskim zasięgiem ruchów, które rozdzielił jeden większy impuls wzrostowy. Pisząc większy, mam oczywiście na myśli ostatnie standardy. Jedyne na co było bowiem stać wczoraj rynek, to zaledwie 4-punktowy ruch. Inną rzeczą wartą uwagi to fakt, że poziom 2503,00 wciąż broniony jest po obu stronach rynku. Wczoraj również dochodziło na tym poziomie do sporych akumulacji.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 20 września

Jak widzimy na powyższym wykresie, wczorajszy LOD (wykreowany w trakcie Globex) nie został naprawiony. W dalszym ciągu poziom ten powinien przyciągać uwagę uczestników rynku, dlatego też spodziewałbym się kolejnych prób zejścia poniżej 2501,00. Co ciekawe LOD dzisiejszej sesji również domaga się reakcji uczestników rynku, bowiem zbudowany jest w oparciu o pięć TPO. Z tego powodu, prawdopodobieństwo, że dzisiejsze minima zostaną pogłębione jest niezwykle wysokie. Warto będzie zatem poświęcić odrobinę uwagi wydarzeniom przed otwarciem kasowego w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do zajęcia krótkiej pozycji z targetem poniżej obecnego LOD. Jak już zdążyłem wspomnieć we wstępie, wczorajsza sesja miała niezwykle wąski zasięg. Całość wczorajszego handlu zmieściła się pomiędzy ograniczeniami sesji poniedziałkowej. Co więcej nie udało nam się zejść poniżej poniedziałkowego VAL. Wygląda na to, że w dalszym ciągu budowana jest baza pod kolejne wybicie, którego kierunek trudno jest jednoznacznie wskazać.

To na co w dalszym ciągu będę zwracał uwagę to fakt, że poziom VAH od ponad tygodnia budowany jest na coraz wyższych poziomach. Wygląda więc na to, że rynek z każdym dniem akceptuje coraz wyższe rejony poszukując nowego obszaru równowagi. Takie obrót sprawy zdaje się wskazywać na kontynuację trendu wzrostowego. Jedyną rzeczą jaka powstrzymuje obecnie rynek przed kolejnym impulsem, wydają się być dzisiejsze decyzje FOMC.

Zachęcam również do zapoznania się z poniedziałkową analizą market profile, ponieważ sporo poruszonych w niej kwestii wciąż pozostaje aktualnych.

Podsumowanie

Rynki zdają się wyczekiwać na wydarzenia zaplanowane na dzisiejszy wieczór. Z całą pewnością możemy zatem spodziewać się zwiększonej zmienności w okolicach godziny 20-21. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu znajdujemy się na etapie poszukiwania nowego obszaru równowagi. Jeżeli Pani Yellen nie zaskoczy dziś niczym nieoczekiwanym, spodziewać się można dynamicznego impulsu wzrostowego, który z kolei powinien przyspieszyć wspomniany wyżej proces. Zanim jednak przyjdzie czas wieczornej konferencji, przygotować musimy się na kolejną monotonną, a co za tym idzie trudną w rozgrywaniu, sesję.

Plan na dzisiaj:

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji już na otwarciu kasowego;
  • w przypadku utrzymania się zmienności na zeszłotygodniowym poziomie, gra pod kluczowe poziomy kreowane intraday (VPOC, POC, VAH, VAL, Open oraz Close);
  • dzisiejsza decyzja FED powinna tchnąć odrobinę życia w rynkowe wydarzenia. Bardzo ważne jest zatem, aby nie dać się złapać po złej stronie rynkowej barykady – czyli zamknięcie wszystkich pozycji przed godziną 20.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2501,00 / 2506,00
Close – 2504,25
Istotne poziomy: 2498,00; 2500,00;
S1 (wsparcie) – 2477,25
R1 (opór) – 2506,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply