Przed sesją

20 lipca

Dzisiejszy wpis pojawia się na blogu odrobinę wcześniej niż miało to miejsce do tej pory. Powodem jest oczywiście aktualna sytuacja na rynku, którą warto by w pełni wykorzystać. Rynek znajduje się w mocnym trendzie wzrostowym, dodatkowo minione sesje nocne dostarczały nam sporo wskazówek odnośnie kierunku, jak zostanie obrany po otwarciu. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 20 lipca

Wybicie, które mogliśmy zaobserwować w miniony piątek coraz bardziej nabiera rozpędu. Z całą pewnością rozważania na temat autentyczności tego ruchu, możemy odłożyć na dalszy plan. Obroty co prawda wciąż nie zachwycają, jednakże zasięg ruchu w połączeniu z faktem, iż znajdujemy się obecnie w okresie wakacyjnym, pozwalają nam założyć, że obroty na poziomie miliona kontraktów są obecnie standardem dla rynku. W takim przypadku warto jest rozglądnąć się za potencjalnymi poziomami wsparcia, dla ewentualnych ruchów korekcyjnych. Takie z całą pewnością nadejdą, dlatego dobrze jest być przygotowanym na ten fakt. Z czysto technicznego punktu widzenia, można wyłonić dwóch kandydatów do tego miana: 2461,25 oraz 2443,00. Drugi ze wspomnianych jest już nam dobrze znany. Pierwszy natomiast, to z jednej strony poziom który spełniał już rolę krótkoterminowego oporu. Z drugiej znajduje się on w okolicach górnego ograniczenia dystrybucji aktualnego tygodnia.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 19 lipca

Przebieg wczorajszej sesji miał niesłychanie jednostronny przebieg. Co więcej, wzrostom towarzyszyły również duże zlecenia buy market, które to napływały na rynek praktycznie przez cały czas trwania sesji. Jak już zdążyłem wcześniej wspomnieć, duże zlecenia są zazwyczaj idealnym drogowskazem wskazującym kierunek w jakim zmierzał będzie rynek. Co ciekawe, w ostatnich dniach owe drogowskazy pojawiały się w dość nietypowych momentach. Mogliśmy bowiem zauważyć zwiększone zaangażowanie w trakcie sesji nocnych, jak również duże zlecenia składane w ostatniej godzinie handlu. Z tym drugim przypadkiem mieliśmy do czynienia zarówno wczoraj, jak i we wtorek. Jaki był tego efekt? We wtorek około godziny 21:30 na rynek napłynęło zlecenie buy market opiewające na ponad 1000 kontraktów, efekt? Poziom, na którym zlecenie to zostało zrealizowane został minimalnie przełamany, jednakże rynek zamkną się w punkt na tej właśnie cenie (2458,25). LOD wczorajszej sesji? 2457,75.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia tuż przed zamknięciem sesji wczorajszej. Ponad 1700 kontraktów zostało zrealizowanych na poziomie 2469,25. Jeden rzut oka na obecny poziom LOD wystarczy, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski. Czy poziomy te się utrzymają? Ciężko jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wiadome jest natomiast to, że osoba, która zdecydowała się na kupno, posiada odpowiednie środki do obrony tych poziomów.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 20 lipca

Market profile potwierdza to, o czym zdążyłem już wcześniej napisać w kontekście ewentualnego wsparcia. Jak widzimy na wykresie, górne ograniczenie dla dystrybucji obecnego tygodnia znajduje się na poziomie zbliżonym do 2460,00. Jest to co prawda rejon znacznie oddalony od aktualnej ceny, jednakże dobrze jest mieć na względzie zasięg potencjalnej korekty. Przyglądając się jednak nieco bliższym aktualnej cenie poziomom, warto jest zwrócić uwagę na wczorajsze ograniczenia VA (górne na poziomie 2470,50). Jak widzimy, POC sesji nocnej znajduje się tuż poniżej wspomnianego poziomu, natomiast VPOC trafia w niego w punkt. Mając to na uwadze, poziomy te wydają się być idealne do gry pod obicie dla ruchów korekcyjnych. Pamiętajmy również o tym, że dotychczasowy przebieg sesji dla obecnego tygodnia, charakteryzował się wyraźnym respektowaniem tego typu ograniczeń.

Podsumowując, biorąc pod uwagę aktualną sytuację, warto będzie zasiąść przed monitorem odrobinę wcześniej niż na otwarcie rynku kasowego. Dotychczasowe sesje nocne dla obecnego tygodnia dostarczały nam sporo wartościowych wskazówek odnośnie kierunku w jakim podąży rynek po otwarciu. Co więcej, znajdujemy się aktualnie w silnym trendzie wzrostowym i w każdej chwili możemy mieć do czynienia z kolejnym impulsem. Zanim włączymy jednak naszą platformę, warto jest zanotować sobie kilka poziomów, które biorąc pod uwagę dotychczasowe wydarzenie, mogą okazać się być kluczowe dla losów sesji. Chodzi tutaj oczywiście o obszar zlokalizowany pomiędzy 2469,25 a 2470,50.

Plan na dzisiaj:

  • wygląda na to, że mamy do czynienia z silnym trendem wzrostowym, stąd też ogólne nastawienie powinno być bycze;
  • obserwacja obszaru 2469,25 – 2470,50, który może zadziałać jako wsparcie dla ewentualnych ruchów korekcyjnych;
  • próba gry pod wczorajsze ekstrema i kluczowe poziomy (yLOD, yHOD, yVA oraz ONH/ONL) może okazać się dobrą strategią na dzisiejszą sesję;

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2457,75 / 2471,75
Close – 2471,25
Istotny obszar: 2469,25 – 2470,50;
S1 (wsparcie) – 2451,50
R1 (opór) – 2471,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “20 lipca

Leave a Reply