Przed sesją

20 grudnia

Rynek nie pozwolił mi wczoraj na spokojne przygotowywanie do zbliżających się świąt. O dziwo wczorajsza sesja nie była aż tak monotonna jak jej poprzedniczka, co znalazło swoje odzwierciedlenie w liczbie pojawiających się okazji. W prawdzie była to dość trudna sesja, jednak każdy, kto potrafił szybko dostosować się do panujących warunków, mógł poprawić wczoraj stan swojego konta. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 20 grudnia

Jak widzimy na powyższym wykresie, wczorajsza sesja przyniosła nam zanegowanie niemalże całości ruchu wypracowanego w poniedziałek. Co więcej, całość zasięgu wyrobiona została w trakcie kasowego, co jak już zdążyłem wspomnieć, przełożyło się na dość ciekawą sesję. Patrząc na obroty, których licznik zatrzymał się poniżej miliona kontraktów, można jednak stwierdzić, że zarówno wczorajszy, jak i poniedziałkowy ruch, odbywały się bez udziału znaczących inwestorów. Jak widzimy, sprawdziło się tutaj przysłowie, mówiące o tym, że gdy kota nie ma, to myszy harcują. Jaki wpływ będą miały wczorajsze wydarzenia na dzisiejszą sesję?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że pojawiło się wczoraj kilka dużych zleceń na bidzie. Były to zarówno icebergi jak i widoczne na drabince zlecenia z limitem. Wskazuje to na wzrostowy charakter dzisiejszej sesji. Pamiętajmy jednak, że opór stawiany na tych poziomach został ostatecznie przełamany, przez co sprzedający byli w stanie sprowadzać cenę w dół. Kluczowym pytaniem jest to, czy osoby akumulujące długie pozycje wciąż je trzymają, czy może zdecydowali się na ich zamknięcie. Zdecydowanie bardziej korzystnym scenariuszem jest ten pierwszy. Pozwala nam on rozważać wzrostowy scenariusz przed dzisiejszą sesją. Jak również wyznaczyć ewentualny próg bólu, który wymusi masowe zamykanie długich pozycji, co powinno znaleźć przełożenie w dynamicznym impulsie spadkowym. Wydaje mi się, że takim poziomem może być piątkowy HOD i to właśnie tutaj spodziewałbym się wzmożonej reakcji długiej strony rynku.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 20 grudnia

Co na powyższe założenia powie nam market profile? Pierwszą rzeczą, jaka rzuca nam się w oczy to dynamiczny impuls w pierwszej godzinie dzisiejszego handlu. Przełożyło się to oczywiście na szeroki zasięg dla IB, co jak dobrze wiemy z reguły zwiastuje sesją o niskiej zmienności. Idąc dalej widzimy, że dotychczasowy handel mieści się w dużej mierze w ograniczeniach wczorajszego obszaru dystrybucji. W tym miejscu warto jest zwrócić uwagę na reakcję rynku w przypadku wybicia poniżej wsparcia zbudowanego na bazie poniedziałkowego VAL. Jak widzimy, znalazło to swoje przełożenie na dynamiczny impuls, który skutkował pozostawieniem obszaru single printów. Wydaje się, że jest to pierwszy target przed dzisiejszą sesją dla długiej strony rynku. Dolne ograniczenie znajduje się na poziomie 2693,25 i to właśnie tutaj możemy spodziewać się reakcji strony podażowej. Kolejnym testem siły ewentualnego impulsu wzrostowego będzie wczorajszy POC zlokalizowany na 2695,25.

Kolejną rzeczą, która wskazuje na wzrostowy charakter dzisiejszej sesji, jest wczorajszy HOD oraz poniedziałkowy obszar dystrybucji. Zgodnie z przytaczaną przeze mnie teorią aukcyjną, tak wysoko umiejscowiony obszar VA zwiastuje z reguły kontynuację trendu wzrostowego. Dodatkowo sygnał ten wzmacniany jest konstrukcją wczorajszego HOD, który to zbudowany jest w oparciu o 4 TPO. Czy uda nam się już dzisiaj naprawić ten stan rzeczy? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. To co należy mieć jednak na uwadze to fakt, że ewentualne zejście poniżej wczorajszego LOD zaneguje wzrostowy scenariusz opisywany powyżej. Wówczas dobrze będzie przypomnieć sobie poziomy, o których pisałem w poniedziałkowym przygotowaniu do sesji.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę z lekko wzrostowym nastawieniem;
  • w pierwszej kolejności warto będzie rozglądnąć się za dogodnym momentem pod zajęcie długiej pozycji z zasięgiem na wczorajszym HOD. Warto będzie również rozważyć częściową realizację zysków w przypadku podejścia ceny pod obszar single printów;
  • scenariusz spadkowy rozgrywał będę tylko w przypadku zejścia ceny poniżej wczorajszego LOD, któremu to będą towarzyszyć odpowiednie obroty (uwaga na fałszywe wybicia!);
  • w przypadku utrzymania się niskiej zmienności, kluczowa będzie obserwacja poziomów kreowanych intraday (VAL/VAH, ONL/ONH, YL/YH, Close, Open itp.);
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2682,50/ 2698,00
Close – 2684,50
Istotne poziomy: 2669,25/2670,25; 2677,50; 2682,50; 2693,25/2694,25; 2695,25;
S1 (wsparcie) – 2655,00
R1 (opór) – 2700,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “20 grudnia

Leave a Reply