Przed sesją

2 listopada

Wczorajszy dzień okazał się być nadspodziewanie atrakcyjnym. Udało nam się ustanowić nowy szczyt hossy, po którym mogliśmy zaobserwować próby realizacji zysków na chwilę przed zaplanowanymi na wczoraj wydarzeniami w sferze makro. Pomimo faktu, że zamknęliśmy się w punkt na poziomie otwarcia, tym razem będzie można wyciągnąć z tego kilka ciekawych wniosków. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 2 listopada

Zgodnie z tym, o czym napisałem we wstępie, wczorajsza sesja przyniosła nam kilka ciekawych wskazówek. Po pierwsze, mieliśmy do czynienia z szybkim zanegowaniem poziomów w okolicy nowego szczytu hossy. Co więcej, ruch ten był kontynuowany również w trakcie trwania sesji nocnej, co przełożyło się na ponad 20-punktową korektę. Oczywiście, mogło to być spowodowane próbami realizacji zysków przed publikacjami makro, jednak z całą pewnością nie należy lekceważyć zaobserwowanej wczoraj słabości rynku. Wciąż jednak daleki jestem od przepowiadania głębokiej korekty. Możemy mieć jednak w najbliższych dniach do czynienia z kolejnymi próbami przetestowania wsparcia znajdującego się w okolicach 2540,00. Dlaczego tak uważam? Patrząc na powyższy wykres zauważyć możemy, kształtujący się obecnie obszar konsolidacyjny, mieszczący się w przedziale pomiędzy wspomnianym wcześniej 2540,00 oraz ceną wyznaczającą do niedawna poziom historycznych szczytów (2580,00). Gdzie będziemy szukali potwierdzenia dla naszego scenariusza? Odpowiedź na to pytanie przyniesie nam analiza market profile.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 2 listopada

Dziś w nocy mieliśmy do czynienia z dynamicznym ruchem, który w godzinę sprowadził cenę w dół o 10 punktów. Przyznam szczerze, że nie wiem czym spowodowana była ta przecena, jednak nie przykładałbym do tego dużej wagi. Według mnie, liczy się bowiem nie to, co wywołało taką reakcję ceny, a to jakie informacje niesie ze sobą taki impuls oraz to w jaki sposób możemy go wykorzystać. Co mam na myśli?

W pierwszej kolejności, warto jest w takich wypadkach sprawdzić z jakich poziomów zapoczątkowany został taki ruch oraz gdzie się zakończył. Jak widzimy na powyższym wykresie, dzisiejsza korekta zapoczątkowana była nieudaną próbą wybicia powyżej ówczesnego HOD. Mogliśmy mieć zatem do czynienia z klasycznym przykładem fałszywego wybicia. Z tego też powodu, warto będzie obserwować reakcję ceny w okolicach poziomu 2573,50. Do odbicia doszło natomiast w rejonie pomiędzy 2563,50, a 2565,25. Jak widzimy, reakcja ceny była dość dynamiczna. Może to świadczyć o fakcie, że poziomy poniżej 2566,00 są aktualnie uznawane przez inwestorów za atrakcyjne cenowo.

Łącząc ze sobą te dwie obserwacje, możemy pokusić się o nakreślenie ewentualnych scenariuszy przed dzisiejszą sesją. Po pierwsze, utrzymanie ceny pomiędzy wspomnianymi poziomami zwiastować nam będzie sesję konsolidacyjną. Po drugie, wybicie powyżej 2573,50 przy dużych obrotach powinno być odbierane jako sygnał do zajęcia długiej pozycji, z pierwszym targetem w okolicach wczorajszych poziomów POC oraz VPOC. Ponowne zejście w obszar poniżej 2566,00 powinno być okazją do zajęcia pozycji krótkiej z pierwszym targetem w okolicach aktualnego LOD. W przypadku zejścia poniżej tego poziomu, spodziewać możemy się prób przetestowania poziomu VPOC sesji z 25 października.

Mając na względzie fakt, że kalendarz ekonomiczny wciąż obfituje w istotne publikacje zaplanowane na ostatnie dni tygodnia, skłaniałbym się ku pierwszemu z opisanych scenariuszy. Pamiętajmy również, że prawdopodobnie dzisiaj zaprezentowanych zostanie więcej szczegółów odnośnie nowej reformy podatkowej w Stanach, jak również podane zostanie nazwisko nowego przewodniczącego FED.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez określonego nastawienia;
  • obserwacja poziomów 2573,50 oraz 2566,00 w poszukiwaniu sygnałów wskazujących na jeden z trzech opisanych w przygotowaniu scenariuszy;
  • warto będzie rozejrzeć się za okazją do zajęcia pozycji już na otwarciu kasowego. W późniejszych godzinach możemy mieć do czynienia z niską zmiennością spowodowaną oczekiwaniem na dzisiejsze decyzje Białego Domu.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2571,00/ 2585,50
Close – 2572,75
Istotne poziomy: 2566,00; 2573,50
S1 (wsparcie) – 2541,50
R1 (opór) – 2592,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply