Przed sesją

19 października

Kończąc wczorajszy dzień, wydawało mi się, że dziś po raz kolejny czekać nas będzie monotonna sesja. Co prawda mieliśmy do czynienia z wybiciem ponad dotychczasowy szczyt hossy, jednak zasięg sesji wciąż pozostawiał wiele do życzenia. Szczęśliwie, lub nie, otwarcie europejskie przyniosło nam dynamiczną korektę, która pozwala z nadzieją zasiąść do dzisiejszego handlu. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 19 października

Już na pierwszy rzut oka widać, że w końcu mamy do czynienia z ożywieniem na rynku. Zaledwie godzina handlu wystarczyła do tego, aby sprowadzić ceną kilkanaście punktów poniżej wczorajszego zamknięcia. Co było powodem tak gwałtownego ruchu? Ciężko pokusić się o jednoznaczną odpowiedź. Z całą pewnością niebawem pojawią się opinie ekspertów, którzy starać się będą zracjonalizować taki obrót spraw. W tym momencie powód, dla którego doszło do tej przeceny nie jest aż tak istotny. To na co warto jest teraz zwrócić uwagę to reakcja rynku na dzisiejsze wydarzenia. Pamiętać należy, że mamy tutaj do czynienia z korektą zapoczątkowaną w trakcie sesji nocnej. Z pewnością inwestorzy amerykańscy będą mieli dość czasu na wyciągnięcie wniosków i odpowiednią reakcję po otwarciu rynków za oceanem. To czego możemy być natomiast pewni to fakt, że odpowiedzi na wszystkie pytania najlepiej będzie szukać na ladderze.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 19 października

W momencie gdy zaczynałem pisać ten post, cena oscylowała w okolicach 2546,00. Aktualnie znajdujemy się już cztery punkty wyżej i wszystko wskazuje na to, że niebawem uda nam się powrócić powyżej poziomu 2552,00. Jak więc widzimy, jednym z powodów tak dynamicznej korekty mógł być kolejny flash crash. Fakt, że ruch ten miał miejsce w trakcie sesji nocnej (która z reguły charakteryzuje się niższą płynnością) dodatkowo wzmacnia prawdopodobieństwo takiego scenariusza porannych wydarzeń.

W mojej opinii ciężko jest obecnie pokusić się o trafną analizę aktualnej sytuacji, która posłużyłaby za fundamenty pod ewentualne scenariusze rozgrywania dzisiejszej sesji. Warto będzie zatem uważnie obserwować sygnały wysyłane nam przez rynek za pośrednictwem arkusza oraz taśmy. Kluczowa będzie reakcja inwestorów za oceanem. Jeżeli utrzymana zostanie podwyższona zmienność, najlepszą możliwą strategią na dzisiejszą sesję będzie podpinanie się pod kreowane w jej oparciu impulsy. Pamiętajmy jednak, że w takim wypadku poziom akceptowanego ryzyka musi być zdecydowanie wyższy niż miało to miejsce na przestrzeni ostatnich kilku dni. Wąskie ustawianie stop lossów skutkować będzie nieustannym zamykaniem naszych pozycji na niewielkiej stracie. Kamyczek do kamyczka…

Oczywiście nie można całkowicie wykluczyć scenariusza zakładającego, że powodem tak dynamicznego impulsu była wycinka słabych longów (long squeeze). W takim wypadku możemy spodziewać się szybkiego zanegowania porannej korekty i kontynuacji w kierunku historycznych szczytów.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • z uwagi na fakt, że ciężko jest aktualnie przewidzieć przebieg sesji za oceanem, warto będzie zachować dzisiaj elastyczność w podejmowaniu decyzji;
  • jeżeli utrzymana zostanie podwyższona zmienność, najlepszą możliwą strategią na dzisiejszą sesję będzie podpinanie się pod kreowane w jej oparciu impulsy.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2556,25/ 2562,25
Close – 2560,00
Istotne poziomy: 2552,00
S1 (wsparcie) – 2534,50
R1 (opór) – 2562,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply