Przed sesją

18 września

Tydzień zaczynamy z wysokiego C. Bariera 2500 została w końcu pokonana. Dziś z całą pewnością czekać nas będzie batalia o utrzymanie powyżej tego okrągłego poziomu. Po tak monotonnym tygodniu, przydałaby się odrobina ożywienia już pierwszego dnia po weekendzie. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 18 września

Jeszcze do niedawna pisałem, że przydałaby nam się korekta, która przetestowałaby przynajmniej poziom 2480,00. Im dłużej jednak pozostawaliśmy w tak wąskim zasięgu jak miało to miejsce na przestrzeni ostatniego tygodnia, tym mniej prawdopodobny wydawał się taki scenariusz. Dlaczego? Z prostego powodu. Dostawaliśmy bowiem jasny sygnał wskazujący na to, że obie strony akceptują tak wysokie ceny i bez problemów dochodzi do nich do kolejnych transakcji. Każde zejście poniżej 2490,00 było niejako tego potwierdzeniem. Kupujący bardzo szybko wykorzystywali tak okazyjne (według nich) ceny do zawierania nowych transakcji, co skutkowało szybkim powrotem ceny powyżej wspomnianego poziomu. Efekt takiego działania mógł być tylko jeden – kontynuacja trendu wzrostowego.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 15 września

Piątkowa sesja rozgrywana była według dobrze nam znanego schematu. Dystrybucja powyżej poziomu otwarcia i powolne zdobywanie gruntu przez długą stronę rynku. To co odróżniało ją jednak od poprzedniczek to fakt, że w piątek inicjatywę przejęli kupujący. Tym razem delta znajdowała się po dodatniej stronie wykresu, czego efekty mogliśmy zaobserwować w ostatnich minutach piątkowego handlu. Poza tym, była to jedna z tych sesji, która nie zostanie nam na długo w pamięci. Mieliśmy bowiem do czynienia z jednym większym impulsem, po którym nastąpiła kilkugodzinna konsolidacja mieszcząca się w obrębie dwóch punktów. Wytrwali zostali jednak wynagrodzeni impulsem, który zaprowadził cenę pod 2500 – ja jednak do tego grona się nie zaliczałem. A szkoda.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 18 września

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że całość dzisiejszego handlu ma miejsce na poziomach wyższych niż piątkowe VAH (2498,00). Jak dobrze wiemy, świadczyć to może o sile długiej strony rynku. Tak długo jak cena pozostawać będzie powyżej tego poziomu, spodziewać możemy się kontynuacji trendu wzrostowego, czego naturalnym efektem będą nowe szczyty hossy. Inną rzeczą na jaką zwróciłbym uwagę, to profil sesji piątkowej. Jak widzimy sesja ta miała bimodalny charakter. Pierwszy z nich to dystrybucja poniżej 2494,00 (2493,75 to czwartkowy VPOC), po której nastąpiło przejście w wyższe rejony. Obszar powyżej 2494,00 został szybko zaakceptowany przez obie strony rynku, co przełożyło się na budowanie obszaru dystrybucji na nowych, wyższych poziomach. Jak więc widzimy, każdy kto uważnie śledził rynkowe wydarzenia, mógł systematycznie dopisywać na swojej liście kolejne sygnały wskazujące na kontynuację trendu wzrostowego.

Dzisiejsza sesja wpisuje się w schemat wspomnianej kontynuacji. IB znajduje się w całości poniżej wspomnianej bariery 2500, co więcej obszar ten nie doczekał się jeszcze odpowiedniej kontroli. Z jednej strony może to świadczyć o sile nocnego wybicia. Innym aspektem takiego obrotu sprawy, jest to, że to właśnie w tych rejonach możemy spodziewać się wzmożonej reakcji kupujących. Tak długo jak cena pozostawać będzie powyżej obszaru 2498,00 – 2500,00 zasadnym będzie scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego. Zejście poniżej 2498,00 może wciągnąć nas głębiej w rejon zeszłotygodniowej dystrybucji (VAH na poziomie 2495,50), czego efektem będzie powrót do monotonnego charakteru sesji.

Podsumowanie

Tydzień rozpoczynamy z przytupem. Wybicie okrągłej bariery 2500, która od dawna działała na wyobraźnie inwestorów, powinno przynieść ze sobą ożywienia. Pamiętajmy jednak, że obecny szczyt hossy wybity został w trakcie Globex, co każe nam poszukiwać potwierdzenia dla takiego ruchu po otwarciu rynku za oceanem. Kluczem dla kontynuacji trendu wzrostowego będzie utrzymanie powyżej 2498,00 – to tutaj spodziewać możemy się wzmożonej reakcji kupujących. Kluczowa będzie również pierwsza godzina po otwarciu kasowego. Jeżeli nie zaobserwujemy w niej wyraźnej inicjatywy ze strony kupujących, po raz kolejny zmuszeni będziemy do rozgrywania sesji o wakacyjnym charakterze. Mam jednak nadzieję, że magiczna bariera 2500 podziała motywująco na rynkowych byków i będziemy mogli cieszyć się dzisiaj z silnego trendu wzrostowego.

Plan na dzisiaj:

  • do dzisiejszej sesji podchodzę z lekkim nastawieniem pro-wzrostowym;
  • ewentualne zejścia ceny w rejony piątkowego VAH, warto będzie to wykorzystać do zajęcia długiej pozycji;
  • w przypadku kontynuacji trendu wzrostowego, warto będzie wykorzystywać każdą korektę do zwiększenia naszego zaangażowania;
  • w przypadku utrzymania się zmienności na zeszłotygodniowym poziomie, gra pod kluczowe poziomy kreowane intraday (VPOC, POC, VAH, VAL, Open oraz Close);

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2487,00 / 2500,00
Close – 2500,00
Istotne poziomy: 2498,00; 2500,00;
S1 (wsparcie) – 2477,25
R1 (opór) – 2505,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

2 thoughts on “18 września

Leave a Reply