Przed sesją

18 maja

Jeżeli ktoś miał już dość charakteru sesji z minionych tygodniu i z utęsknieniem spoglądał w kierunku dni o dużej zmienności i zasięgu, to wczorajsze wydarzenia z pewnością wynagrodziło takiej osobie ciężkie chwile jakie przeżywała w ostatnim okresie. Ponadprzeciętne obroty z sesji nocnej znalazły kontynuację na rynku kasowym. Przełożyło się to również na zdecydowanie bardziej dynamiczniejsze ruchy. Czy dziś możemy spodziewać się kontynuacji, czy raczej powrotu do wąskiego zasięgu i niskich obrotów? Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 18 maja

Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy patrząc na powyższy wykres, to świeca z dnia wczorajszego. Wygląda na to, że scenariusz zejścia w okolice dolnego ograniczenia konsolidacji jest tym, na co zdecydował się rynek. Kwestią sporną pozostaje jednak to, jak długo będziemy musieli czekać na moment, w którym cena zawita w okolicach poziomu 2330. Jeżeli towarzyszący spadkom wolumen będzie podobny do tego wczorajszego, to z pewnością do testowania dolnego ograniczenia dojdzie raczej szybciej, niż później.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 17 maja

Patrząc na przebieg wczorajszego dnia od razu widzimy, że mieliśmy do czynienia z silnym trendem. Bez wątpienia spadki jakie mogliśmy zaobserwować już w trakcie trwania sesji nocnej oraz na początku kasowego, wywołały panikę wśród uczestników rynku. Takie sytuacje bardzo chętnie wykorzystywane są przez krótkoterminowych spekulantów, którzy dorzucili wczoraj swoje trzy grosze napędzając kolejne fale spadkowe. Kluczowym dla zrozumienia wczorajszych wydarzeń jest jednak wolumen, którego licznik zatrzymał się na poziomie 2,8 miliona kontraktów. W mojej ocenie jest to zdecydowanie zbyt duża wartość, aby można było ją w całości przypisać spekulantom oraz inwestorom zamykającym swoje longi w panice przed spadkami. Mogliśmy mieć zatem do czynienia ze zwiększonym zaangażowaniem graczy o głębokich kieszeniach.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 18 maja

Market profile pokazuje jak na dłoni, że wczoraj mieliśmy do czynienia z tzw. dniem trendowym. Pierwsze godziny dzisiejszego handlu wydawały się być zapowiedzią odreagowania wczorajszych spadków. Wzrosty jednakże (którym de facto towarzyszył niski wolumen) dość szybko ustąpiły miejsca spadkom, wspieranym dodatkowo ponadprzeciętnymi obrotami. Wygląda więc na to, że pomimo pierwotnej próby pozostania ceny powyżej poziomu LOD z wczoraj, bardziej prawdopodobny wydaje się być scenariusz przewidujący kontynuację w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji.

Podsumowując, wygląda na to, że dziś również będziemy mieli do czynienia z dniem o wysokich obrotach z jasnymi wskazówkami co do kierunku. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu podczas zbliżającej się sesji będzie obserwacja ruchów wspieranych dużymi zleceniami. Jeżeli pierwsze godziny nie przyniosą nam zdecydowanych ruchów (kontynuacja spadków lub odreagowanie i wzrosty), prawdopodobnie będziemy mieli znowu do czynienia z dniem o wąskim zasięgu. Pamiętać należy jednak o tym, że obroty z sesji nocnej na to obecnie nie wskazują.

Plan na dzisiaj:

  • warto będzie zwrócić szczególną uwagę na taśmę, a konkretnie na pojawiające się zlecenia o wysokiej wartości;
  • ciężko jest jednoznacznie wskazać kluczowe poziomy na dzisiejszą sesję, dlatego warto jest obserwować reakcję ceny na poszczególnych wartościach;
  • kluczowe będzie otwarcie rynku kasowego, jeżeli obroty będą rosły w takim samym tempie jak podczas sesji nocnej, możemy spodziewać się dnia o podobnym przebiegu jak ten wczorajszy;

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2354,75 / 2398,00
Close – 2358,25
S1 (wsparcie) – 2331,00
R1 (opór) – 2375,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply