Przed sesją

18 lipca

Wczorajszy dzień z całą pewnością nie zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii tradingu. Zasięg sesji zmieścił się w przedziale zaledwie 6 i pół punktu. Obroty, standardowo już, pozostawiały wiele do życzenia. Przed nami jednak nowy dzień, który… niesie ze sobą małe szanse na zmianę tego obrazu. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 18 lipca

Sytuacja na wykresie wciąż nie ulega zmianie. Co prawda w dalszym ciągu utrzymujemy się powyżej dotychczasowego oporu, jednakże wciąż próżno jest szukać potwierdzenia dla tego ruchu w obrotach. Odkładając jednak ten czynnik na dalszy plan, warto jest zwrócić uwagę na jeden fakt. Wczorajsza sesja przyniosła nam dystrybucję na poziomach zbliżonych do historycznych szczytów. Wygląda więc na to, że zarówno kupujący, jak i sprzedający uznali ten obszar za dogodny do prowadzenia interesów. Zanim jednak na dobre będzie można spoglądać w stronę okrągłej bariery 2500, przyjdzie nam z pewnością przetestować obszar między 2443,00 a 2446,00.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 17 lipca

Wystarczy jeden rzut oka na powyższy wykres, aby zdać sobie sprawę z marazmu wczorajszej sesji. Jak już zdążyłem wspomnieć we wstępie, zasięg ruchów dla całego dnia zmieścił się w przedziale pomiędzy 2454,00 a 2460,50. Co więcej, odbicia od wsparć i oporów kreowanych intraday nie były aż tak klarowne jak miało to miejsce do tej pory. Z jednej strony to dobry prognostyk przed dzisiejszą sesją, bowiem wzrastają szanse gry pod klasyczne odbicia. Z drugiej jednak strony, im dłużej pozostawać będziemy w wąskim zasięgu, tym większe straty poniesione zostaną przez osoby znajdujące się po złej stronie rynku w przypadku wyłamania się z tego schematu. Warto jest zatem zachować szczególną ostrożność i trzymać się ciasnych stop lossów.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 18 lipca

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że całość handlu overnight mieści się w granicach wczorajszych ekstremów. Rynek na chwilę obecną stara się wypełnić wolumenem obszary nieco mniej zagospodarowane podczas wczorajszego handlu. Wygląda więc na to, że wciąż będą miały zastosowanie poziomy, o których pisałem we wczorajszym przygotowaniu. Warto jest mieć również na uwadze wspomniany wcześniej obszar 2443,00 – 2446,00. Pierwszy z poziomów, to średnioterminowy opór, który został przełamany w zeszłym tygodniu. Drugi natomiast to górna granica VA z minionego tygodnia. Wydaje mi się, że w przypadku utrzymania się ceny powyżej tych poziomów, perspektywa dalszego marszu na północ stanie się dużo bardziej realna.

Podsumowując, myślę, że najodpowiedniej będzie zacytować wczorajszy wnioski:

z uwagi na obroty z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu, powinniśmy zachować szczególną ostrożność zajmując aktualnie długą pozycję. Fakt, że udało nam się zajść tak wysoko, przy tak niskich obrotach sprawia, że stoimy obecnie niejako na glinianych nogach i dopóki nogi te nie dostaną odpowiedniego wsparcia w postaci obrotów, musimy się liczyć z bolesnym upadkiem. Mimo wszystko, do dzisiejszej sesji podchodził będę bez z góry narzuconego nastawienia i starał się będę znaleźć jak największą liczbę wskazówek, co do kierunku, jaki obrany zostanie przez uczestników rynku. Dziś warto będzie poczekać na większą ilość informacji, zanim zdecydujemy się na zajęcie pozycji. Idealną strategią wydaje się być podpinanie pod trend intraday podczas ruchów korekcyjnych.

Plan na dzisiaj:

  • poszukiwanie wskazówek na temat aktualnej kondycji rynku;
  • próba gry pod wczorajsze ekstrema i kluczowe poziomy (yLOD, yHOD, yVA oraz ONH/ONL) może okazać się dobrą strategią na dzisiejszą sesję;
  • podpinanie się pod trend kreowany intraday jedynie podczas ruchów korekcyjnych;

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2454,00 / 2460,50
Close – 2458,50
Istotne poziomy: 2443,00/2446,00; 2451,50
S1 (wsparcie) – 2451,50
R1 (opór) – 2461,25

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply