Przed sesją

18 grudnia

Przed nami ostatni tydzień handlu w 2017 roku. Z pewnością będzie to czas przeznaczony jedynie dla wytrwałych traderów, którym niestraszny jest handel w środowisku niskich obrotów i niskiej zmienności. Część z nas jest już myślami przy świątecznym stole, jednak czasami warto wykorzystać te ostatni dni, aby podreperować swój nadszarpnięty okresem świątecznym budżet. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 18 grudnia

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła nam dwie ciekawe sesje. W czwartek mieliśmy najprawdopodobniej do czynienia z wycinaniem słabych rąk z longów. Sytuacja musiała się widocznie oczyścić przed ostatnim impulsem wzrostowym zaplanowanym na ten rok. Obserwując ladder oraz taśmę, można było w czwartek zauważyć kilka sygnałów wskazujących na taki właśnie scenariusz. Akumulacja na bid na kluczowych poziomach, to oczywiście tylko jedna z nich. Jak widzimy, znalazło to swoje potwierdzenie w przebiegu sesji piątkowej. W ostatnich dniach starego roku, możemy zatem spodziewać się powolnej wspinaczki w kierunku nowych szczytów panującej wciąż hossy.

Z czysto technicznego punktu widzenia, warto jest mieć na szczególnej uwadze okolice 2655,00. To tutaj zlokalizowany jest najprawdopodobniej największy bastion rynkowych byków. Przy ewentualnych próbach powrotu do spadków, będzie to zatem jeden z istotniejszych poziomów w kontekście krótko- oraz średnioterminowych perspektyw. Może to być również obszar dolnego ograniczenia konsolidacji, z jaką przyjdzie nam się zmagać w najbliższych dniach.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 18 grudnia

Z reguły po takich sesjach jak te z końcówki ostatniego tygodnia, ciężko jest doszukiwać się przydatnych wskazówek na wykresach. Zdecydowanie bardziej efektywna jest w takim wypadku uważna obserwacja bieżących wydarzeń. W dwa dni udało nam się wyrobić niemalże 40-punktowy zasięg ruchów, przez co ogólny obraz wydaje się być odrobinę rozmazany. Wprawne oko znajdzie jednak kilka ciekawych wskazówek, na których oprzeć będzie można założenia budowane przed rozpoczęciem handlu za oceanem. Po pierwsze, single printy. Jeden z takich obszarów zlokalizowany jest pomiędzy 2669,25 oraz 2670,25. Co ciekawe, dolne ograniczenie dla tego rejonu pokrywa się w dużym stopniu z piątkowym poziomem VAL, co dodatkowo wzmacnia siłę tego wsparcia. Wygląda więc na to, że to właśnie tutaj spodziewać możemy się wzmożonej reakcji długiej strony rynku w przypadku ewentualnych prób powrotu do czwartkowych spadków.

Widzimy również, że piątkowy VAH pokrywa się niemalże z poziomem HOD. Jak już wielokrotnie wspominałem, jest to z reguły jasnym sygnałem wskazującym na kontynuację panującego obecnie trendu. Idealnym przykładem pokazującym siłę założeń budowanych w oparciu o ten sygnał, są wspomniane już wcześnie, sesje kończące zmagania inwestorów w ubiegłym tygodniu. Sesja środowa wygenerowała bowiem podobną wskazówkę. Wprawdzie, zanim mogliśmy zaobserwować kontynuację powyżej środowych szczytów musieliśmy się zmierzyć z korektą, jednak sygnał ten, w połączeniu z ladderem, pozwolił nam na odpowiednie pozycjonowanie się przed sesją piątkową.

Patrząc na dotychczasowy przebieg sesji nocnej, możemy zauważyć chęć kontynuacji w obranym w piątek kierunku. Niepokojąco wygląda jednak zasięg dzisiejszego IB, który wydaje się być dość szeroki. Zazwyczaj zwiastuje to sesję o niskiej zmienności i małym zasięgu ruchów kreowanych intraday. Biorąc pod uwagę fakt, że rozpoczynamy dzisiaj tydzień świąteczny, taki scenariusz wydaje się być jak najbardziej prawdopodobny.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę z lekko wzrostowym nastawieniem;
  • biorąc pod uwagę fakt, że przed nami ostatnie dni handlu przed zbliżającymi się świętami, wydaje mi się, że ponownie przydane okażą się być strategie wykorzystywane w okresie wakacyjnym;
  • w przypadku powrotu do niskiej zmienności, kluczowa będzie obserwacja poziomów kreowanych intraday (VAL/VAH, ONL/ONH, YL/YH, Close, Open itp.);
  • w przypadku pojawienia się presji podażowej, pierwszym poziomem, na którym spodziewać możemy się reakcji byków jest piątkowy VPOC (2677,50). Ewentualne przebicie tego wsparcia, powinno nam otworzyć drogę w kierunku single printów zlokalizowanych w okolicach 2670,00;
  • pamiętajmy, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2652,50/ 2683,25
Close – 2683,00
Istotne poziomy: 2669,25/2670,25; 2677,50;
S1 (wsparcie) – 2655,00
R1 (opór) – 2700,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.