Przed sesją

17 maja

Ciężko jest znaleźć odpowiednie określenie na to, czego świadkami byliśmy w trakcie wczorajszej sesji. Z jednej strony bardzo silny ruch z sesji overnight, który zakończony został wybiciem nowego historycznego maksimum chwilę po otwarciu rynku kasowego. Z drugiej jednak strony, ruch ten został bardzo szybko zanegowany. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 17 maja

Patrząc na powyższy wykres, można odnieść wrażenie, że mimo wszystko rynek powoli, lecz systematycznie pnie się w górę, wyznaczając wąskie zakresy krótkoterminowych konsolidacji na coraz wyższych poziomach. Aktualnie cena oscyluje w główniej mierze w granicach pomiędzy wartościami 2405, a 2379. Technicy nazwaliby to chyba chorągiewką (albo klinem?), po przebiciu której możemy spodziewać się bardziej dynamicznych ruchów.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 16 maja

Analizując dane z powyższego wykresu, warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na dotychczasowy przebieg sesji Globex. Po pierwsze, już od otwarcia mieliśmy do czynienia z bardzo dynamicznymi spadkami zakończonymi dopiero w okolicach poziomu 2379. Co więcej, możemy zauważyć wyjątkową aktywność inwestorów, objawiającą się wysokimi obrotami (jak na standardy sesji nocnej). W momencie pisania tego wpisu, obroty ponad dwukrotnie przekraczają miesięczną średnią. Bez wątpienia nie można przejść obojętnie obok takiej informacji i jeżeli tendencja ta zostanie utrzymana (zarówno wolumenowo jak i kierunkowo), możemy mieć dzisiaj do czynienia z przełomowym dniem, który wyznaczy nam średnioterminowy kierunek dla rynku.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 17 maja

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy market profile – po początkowych spadkach, wydaje się, że rynek znalazł zasięg dystrybucji dla sesji nocnej, która aktualnie mieści się w przedziale między 2382,00 a 2386,50. Interesującym jest z pewnością fakt, że spadki zatrzymały się niemalże w punkt na LOD sesji z 11 maja, który jest również dolnym ograniczeniem tygodniowego VA sprzed dwóch tygodni. Bez wątpienia będzie to kluczowy poziom dla dzisiejszej sesji, jednak ciężko jest już teraz wyrokować czy poziom ten zadziała jako wsparcie, czy może będzie katalizatorem dla kontynuacji silnych spadków.

Podsumowując, wysokie obroty wskazują na to, że możemy mieć do czynienia z przełomowym dniem z perspektywy średnioterminowej. Widać obecnie duże zaangażowanie sprzedających, którzy wydają się być zdeterminowani do zepchnięcia ceny w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji (2331,00). Zejście poniżej poziomu 2379,00 może być momentem zapalnym dla kontynuacji spadków zapoczątkowanych na sesji nocnej. Z perspektywy zajmowania pozycji długich, wartym uwagi może być przedział cenowy pomiędzy 2388,00 a 2389,00.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja poziomu 2379,00, który może zadziałać zarówno jako silne wsparcie, jak również może być katalizatorem dalszych spadków;
  • pozycje długie powyżej poziomu 2389,00 mogą być również dobrym pomysłem na dzisiejsza sesję;
  • kluczowe będzie otwarcie rynku kasowego, jeżeli obroty będą rosły w takim samym tempie jak podczas sesji nocnej, możemy uzyskać odpowiedzi na pytania stawiane od przeszło dwóch tygodni;

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2393,25 / 2404,50
Close – 2397,75
Ograniczenie VA – 2379,00 / 2388,00 – 2389,00
S1 (wsparcie) – 2375,00
R1 (opór) – 2400,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply