Przed sesją

17 listopada

Wczorajsza sesja rozegrana została zgodnie ze scenariuszem, o którym pisałem przed sesją. Większość tzw. „bad HOD” została już naprawiona. W rynkowym warsztacie na obsługę oczekuję już tylko jeden klient: ATH sesji z 9 listopada. Czy będzie musiał czekać długo i jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 17 listopada

Patrząc na powyższy wykres, można odnieść wrażenie, że analiza techniczna, to niesłychanie przydatne narzędzie. Mieliśmy do czynienia z zejściem poniżej linii trendu, po którym przyszło szybkie odbicie i powrót ponad wspomniane wsparcie. Co więcej, dzisiejsza sesja nocna pokazuje nam, że rynek co do ticka respektuje nakreśloną w ten sposób linię. W moim odczuciu, jest to niestety pierwszy sygnał ostrzegawczy wskazujący na to, że ruch korekcyjny nie został w stu procentach wyczerpany. Powyższy obraz rynku wydaje się być zbyt idealny, niemalże książkowy. Celem takiego zagrania może być chęć złapania na haczyk jak największej ilości graczy, którzy pozwolą na budowanie nowych pozycji w oparciu o ich stop lossy. Każdy z nas zdaje sobie bowiem sprawę, gdzie w takim wypadku należałoby postawić zlecenie obronne. Ta sytuacja aż prosi się o to, aby ja wykorzystać. Czy tak się jednak stanie? Rynek pokaże.

Odbiegając niejako od tego, o czym wspomniałem powyżej, po raz kolejny zwróciłbym uwagę na fakt, że impulsy wzrostowe kreowane są w oparciu o niższy wolumen, niż te spadkowe. Właśnie dlatego chciałbym przytoczyć w tym miejscu rzecz, o której pisałem już w jednym z wcześniejszych przygotowań do sesji:

Im wyżej uda nam się doprowadzić cenę bez angażowania większego wolumenu, tym większa szansa na to, że w pewnym momencie przekroczony zostanie próg, który spowoduje napływ na rynek kapitału osób stojących do tej pory z boku. W takim wypadku będziemy mogli zaobserwować wzmożone zakupy, których podstawą będzie obawa przed niezałapaniem się do odjeżdżającego pociągu.

Obecnie można pokusić się o stwierdzenie, że wspomnianym wyżej progiem bólu, może być aktualny poziom ATH.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 17 listopada

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy analizując powyższy wykres, to struktura dzisiejszego HOD. Przyznam szczerze, że grudniowe kontrakty dostarczyły nam już różnego rodzaju dziwnych anomalii, jednak z taką konstrukcją już dawno nie mieliśmy do czynienia. Wydaje mi się, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że zobaczymy dziś próby naprawy takiego stanu rzeczy. Zanim to jednak nastąpi, możemy spotkać się z próbami zejścia ceny w dwa rejony. Pierwszym z nich jest obszar wczorajszy single printów (2578,00 – 2579,00). Jak na razie rynek zdaje się respektować ten rodzaj wsparcia, czego dowodem może być LOD umiejscowiony zaledwie dwa ticki powyżej jego górnego ograniczenia.

Kolejnym poziomem, na który warto będzie zwrócić uwagę w przypadku korekty, to obszar pomiędzy 2575,00 oraz wczorajszym poziomem POC (2573,25). Dlaczego akurat ten obszar? Otóż już na otwarciu mogliśmy wczoraj zaobserwować ewidentną akumulację długich pozycji, która miała miejsce w okolicach 2575,00. Jak się później okazało, zbudowana zostało tutaj baza pod późniejszy impuls wzrostowy. Właśnie z tego powodu, w przypadku ewentualnego zejścia ceny w te rejony, spodziewać się można wzmożonej reakcji długiej strony rynku. Jeżeli niedźwiedziom uda się przełamać napotkany na tym poziomie opór rynkowych byków, droga do kolejnych testów wsparcia na poziomie 2563,00 stanie dla nich otworem.

Jeżeli natomiast chodzi o potencjał ruchów wzrostowych, to obecnie jedynym poziomem wartym uwagi jest aktualny szczyt hossy, ustanowiony w trakcie trwania sesji nocnej z 9 listopada. Pamiętać należy również o fakcie, że wczorajszy VAH znajduje się zaledwie jeden tick poniżej HOD. Jest to zatem kolejny sygnał wskazujący na kontynuację wczorajszego impulsu, w którego zasięgu powinien być wspomniany poziom ATH.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja reakcji ceny we wspomnianych w przygotowaniu obszarach wsparcia (2578,00/2579,00 oraz 2573,25/2575,00);
  • pomimo wczorajszego odreagowania, w dalszym ciągu to ruchy spadkowe generują większe zainteresowanie ze strony krótkoterminowych spekulantów, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zwiększonych obrotach i podwyższonej zmienności. Warto jest o tym pamiętać i nie szukać na siłę okazji do zajmowania długich pozycji;
  • pamiętajmy o tym, że możemy mieć dzisiaj do czynienia z próbami wycięcia stop lossów tzw. ulicy. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie próby zejścia poniżej nakreślonej linii trendu. Co ciekawe pokrywa się ona dość dobrze z opisanym wyżej obszarem single printów;
  • pamiętajmy też, aby podejmować decyzje w oparciu o obiektywne obserwacje!

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2562,25/ 2589,50
Close – 2585,00
Istotne poziomy: 2573,25/2575,00; 2578,00/2579,00; 2594,50
S1 (wsparcie) – 2541,50
R1 (opór) – 2595,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “17 listopada

Leave a Reply