Przed sesją

16 paźdzernika

Standardowo, powroty do pracy po dwutygodniowym urlopie nie należą do najprzyjemniejszych. Szczęśliwe, w moim przypadku trading to zdecydowanie coś więcej niż tylko zwykła praca. Dlatego też z przyjemnością zasiadłem wczorajszym wieczorem przed monitorem, aby prześledzić to, co wydarzyło się na rynkach na przestrzeni ostatnich dwóch tygodniu. Oczywiście, dzisiejsze przygotowanie do sesji nie będzie zawierało wszystkiego tego, na czym skupiłem wczoraj swoją uwagę. Zdaję sobie sprawę, że większość z Was jest z rynkami na bieżąco. Zbyt szczegółowe podejście do tematu, mogłoby się wydać nudne. Z tego też powodu zdecydowałem się na standardową formę dzisiejszego wpisu.

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 16 października

Patrząc na obecną sytuację z perspektywy czysto technicznej, widzimy jak na dłoni, że po silnym impulsie wzrostowym zapoczątkowanym już na starcie nowego miesiąca, przyszedł czas na chwilę (krótszą lub dłuższą) oddechu. Obecnie znajdujemy się w wąskim przedziale konsolidacyjnym. Jego ograniczenia można wyznaczyć na poziomach 2543,25 – 2552,50. To na co warto jest jednak zwrócić uwagę to fakt, że wciąż nie mieliśmy do czynienia z testem potwierdzającym siłę październikowego impulsu wzrostowego. Może to być jedna z przyczyn, dla których utkwiliśmy obecnie w tak wąskiej konsolidacji. W mojej opinii, przydałoby nam się zejście w okolice 2534,50 oraz testy tego poziomu w charakterze wsparcia. Jeżeli kupujący zdołaliby utrzymać cenę powyżej tego poziomu, byłoby to jasnym sygnałem do kontynuacji wzrostów, działając tym samym jak magnes na nowe longi.

W przypadku wybicia górą z obecnej konsolidacji, pierwszą rzeczą na jaką warto będzie zwrócić uwagę to aktywność krótkiej strony rynku. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z akumulacją pozycji w okolicach, lub powyżej, aktualnych szczytów, będzie to oczywiście jasnym sygnałem, że mamy do czynienia jedynie z fałszywym wybiciem.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 16 października

Market profile dostarcza nam z kolei kilku wskazówek sugerujących nam, że ruch wzrostowy nie został jeszcze w stu procentach wyczerpany. Jedną z nich jest struktura wczorajszego HOD. Co prawda została już ona naprawiona w trakcie dzisiejszej sesji nocnej, jednak standardowo już, wydarzeniom jakie mają miejsce przed otwarciem kasowego za oceanem, nie należy przykładać zbyt dużej wagi. Dlatego też, zasadnym wydaje się być założenie, ponowienia prób testowania obszaru powyżej wczorajszego szczytu. W mojej opinii będzie to jedno z istotniejszych wydarzeń, które pomogą nam określić kierunek w jakim zmierzać będziemy w ciągu najbliższych kilku sesji. Szybkie zanegowanie poziomów powyżej 2555,50 świadczyć będzie o braku płynności. To z kolei sugerowało nam będzie krótkoterminową korektę i testy wspomnianego wcześniej poziomu 2434,50.

Zanim jednak do tego by doszło, niedźwiedziom przyjedzie się zmierzyć z kilkoma mniejszymi poziomami wsparcia, jak chociażby wczorajszy VPOC (2551,75). Jak widzimy, pokrywa się on z dzisiejszym LOD. To dodatkowo wzmacnia znaczenia wydarzeń jakie rozegrają się na tym poziomie w arkuszu.

Inną rzeczą na jaką warto jest zwrócić uwagę, to fakt, że po raz kolejny na przestrzeni ostatnich kilku tygodni budowana jest baza pod nadchodzący impuls (wzrostowy lub spadkowy). Jak widzimy, dystrybucja dla minionego tygodnia mieści się wąskim przedziale pomiędzy 2545,00, a 2552,00. Fakt utrzymywania ceny w trakcie trwania dzisiejszej sesji powyżej VAH dla zeszłego tygodnia, sugeruje nam kontynuację wzrostów. W takim wypadku, biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej bazę, spodziewałbym się silnego impulsu wzrostowego. W dalszym ciągu jednak, chciałbym zobaczyć jak na takie założenia zareagują inwestorzy za oceanem tuż po pierwszym gongu ogłaszającym kasowy początek tygodnia.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • obserwacja poziomu 2552,00 – to tutaj mogą rozegrać się losy najbliższego trendu krótkoterminowego;
  • poza tym, dzisiejszy dzień poświęcony będzie przeze mnie na obserwację wydarzeń rynkowych. Zdaję sobie sprawę z faktu, że po dwutygodniowej przerwie potrzebował będę odrobinę czasu do powrotu na właściwe tory. Z tego też powodu, kluczowa będzie dzisiaj odpowiednia kontrola ryzyka dla każdej pozycji.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2547,00 / 2555,50
Close – 2552,50
Istotne poziomy: 2552,00
S1 (wsparcie) – 2534,50
R1 (opór) – 2558,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “16 paźdzernika

Leave a Reply