Przed sesją

15 czerwca

Zgodnie z oczekiwaniami, największy wpływ na przebieg wczorajszej sesji miały wydarzenia związane z podwyżką stóp procentowych za oceanem. Co prawda sama decyzja nie mogła zaskoczyć inwestorów, jednakże wydźwięk jaki płynął z przeprowadzonej konferencji prasowej wprowadził sporo zamieszania. Jastrzębie zawitały wczoraj na parkiet i dość sprawnie sprowadziły cenę kontraktów w dół o kilka punktów. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 15 czerwca

Wygląda na to, że po nieśmiałej próbie ustanowienia nowego szczytu hossy (która miała miejsce jeszcze w trakcie trwania sesji nocnej), powracamy w objęcia konsolidacji z jaką mierzyliśmy się na przestrzeni ostatnich kilku sesji. Oczywiście, nie bez znaczenia są tutaj wydarzenia wczorajszego wieczora, o których pisałem we wstępie. Pamiętajmy jednak, że wczorajsza decyzja ma zdecydowanie bardziej długoterminowy charakter, dlatego też z perspektywy day tradingu nie powinniśmy przykładać do tego aż tak dużej wagi.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 14 czerwca

Po wtorkowej sesji o wzrostowym charakterze, środa przyniosła nam spadkowy scenariusz. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że wczorajszy handel toczył się w całości poniżej poziomu otwarcia, co więcej mieliśmy do czynienia jedynie z nielicznymi próbami wybicia się powyżej ceny zamknięcia z wtorku. Wytłumaczenie takiego stanu rzeczy jest dość proste – w pierwszej fazie sesji mieliśmy do czynienia z wyczekiwaniem na decyzję FEDu. Po jej ogłoszeniu natomiast (lub też może bardziej w trakcie trwania konferencji), jastrzębi ton pani Yellen skutecznie odstraszył inwestorów od zajmowania długich pozycji. Co istotne, cena nie spadła poniżej LOD sesji wtorkowej, a gwałtowne spadki, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie trwania konferencji, zostały bardzo szybko zanegowane.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 15 czerwca

Standardowo, dopiero analiza market profile, przynosi nam ciekawe wskazówki, które warto jest wziąć pod uwagę przed dzisiejszym otwarciem kasowego. Po pierwsze, IB o którym pisałem w poprzednich postach zostało wczoraj przetestowany i co ważniejsze, obroniony. To właśnie na tym poziomie doszło do obicia, które podciągnęło cenę w okolice wtorkowego zamknięcia. Pierwsze godziny sesji nocnej przyniosły nam jednak kontynuację spadków i wygląda na to, że wspomniany wcześniej IB będzie ponownie testowany. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji warto jest rzucić okiem na kluczowe poziomy zlokalizowane poniżej wtorkowych minimów.

Jednym z ciekawszych wydaje się być ten zlokalizowany na 2424,75, który to jest nietestowanym VPOC (Volume Point of Control) sesji poniedziałkowej. Takie poziomy nie lubią pozostawać dziewicze, dlatego też w przypadku pogłębienia spadków, możemy spodziewać się tutaj reakcji ceny. Jeżeli chodzi o horyzont północny, to ponownie warto jest mieć na uwadze fakt, że aktualny HOD zbudowany jest na bazie IB, co bardzo rzadko pozostaje bez kontroli.

Podsumowując, sesja nocna zapowiada nam pogłębienie spadków zapoczątkowanych wczoraj wieczorem w trakcie trwania konferencji prasowej pani Yellen. W przypadku takiego właśnie scenariusza warto będzie obserwować reakcję ceny na poziomie 2424,75 oraz w przypadku przełamania, 2420,75 (który to jest dolnym ograniczeniem VA wspomnianej sesji poniedziałkowej). Racjonalnym zasięgiem wydaje się być nietestowany dotychczas dzisiejszy IB, na który również warto będzie zwrócić szczególną uwagę. Obroty overnight pozostają na przyzwoitym, dlatego jest spora szansa na ciekawy przebieg dzisiejszej sesji.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja poziomu 2424,75, który jest nietestowanym VPOC z poniedziałku;
  • innym istotnym poziomem może być 2420,75, który również może posłużyć jako wsparcie dla ewentualnych spadków;
  • po drugiej stronie barykady mamy dzisiejszy IB, który powinien zostać przetestowany;
  • warto jest wziąć również pod uwagę scenariusz dystrybucji pomiędzy LOD sesji wtorkowej, a low wczorajszego overnight (2425,25 – 2435,00).

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2443,25 / 2425,25
Close – 2435,25
Istotny poziom: 2424,75 oraz 2420,75
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2443,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply