Przed sesją

14 września

Środa nie przyniosła nam zbyt wielu odpowiedzi na pytania stawiana przed rozpoczęciem sesji. Po raz kolejny rozgrywany był scenariusz wąskiej dystrybucji. Udało nam się co prawda ustanowić nowy szczyt hossy, jednak podobnie jak miało to miejsce dzień wcześniej, styl w jakim tego dokonano pozostawia wiele do życzenia. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 14 września

Patrząc na powyższy wykres możemy zauważyć pierwsze oznaki słabości. Wprawdzie udało nam się zamknąć na plusie, jednak kupujący ewidentnie opadli z sił. Szczyt hossy poprawiony został zaledwie o kilka ticków, a zdecydowana większość sesji rozgrywana była w zakresie sesji wtorkowej. Globex ponownie przyniósł nam przecenę już w pierwszych godzinach handlu. W dalszym ciągu jednak sprzedający nie są w stanie na stałe zagościć poniżej poziomu 2490,00. To tutaj upatrywałbym silnego wsparcia, które nie powinno zostać przełamane przed rozpoczęciem sesji za oceanem.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 13 września

Jak widzimy na powyższym wykresie, wczorajsza sesja nie wyróżniała się w zasadzie niczym szczególnym. Bardzo dobrze sprawdzała się wczoraj gra pod odbicia od istotnych poziomów technicznym (tych kreowanych w krótkim terminie). Pamiętajmy jednak, że w sytuacji jaka miała miejsce wczoraj, musimy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem w przypadku wyłamania się z zaobserwowanego schematu. Im dłużej przebywamy w tak wąskim zasięgu, tym dynamiczniejszy impuls w przypadku wybicie i tym większe prawdopodobieństwo, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane z lekkim poślizgiem (w przypadku braku płynności, która mogłaby zaspokoić ewentualną wycinkę stop lossów).

To na co chciałbym zwrócić jeszcze uwagę to fakt, że wczoraj po raz kolejny mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której delta dla RTH znajdowała się na poziomach znaczniej poniżej zera, a mimo tego cena bez problemów utrzymywała się powyżej poziomu otwarcia. Jaki z tego wniosek? Po pierwsze, mogliśmy mieć do czynienia z klasyczną akumulacja longów, co powinno znaleźć swoje potwierdzenie w dynamicznym impulsie wzrostowym. Z drugiej jednak strony, warto również zauważyć, że ostatnie minuty handlu przyniosły nam diametralną zmianę w tym aspekcie, przez co delta ostatecznie zakończyła dzień w okolicach zera (lub na nieznacznym plusie). Może to być spowodowane faktem odwracania krótkoterminowych pozycji, jakie napłynęły na rynek w trakcie trwania sesji. W takim wypadku ewentualny impuls wzrostowy nie musi być aż tak dynamiczny, ponieważ nie będzie on dodatkowo napędzany uciekającymi ze stratnych pozycji shortami.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 14 września

Zarówno wczorajszy jak i dzisiejszy profil charakteryzują dwa ciekawe czynniki. Jak widzimy na powyższym wykresie, HOD wczorajszej sesji zbudowane jest w oparciu o cztery TPO. Dzisiejsza sesja natomiast posiada z koeli LOD zbudowane na bazie aż sześciu TPO. Jaki z tego wniosek? W mojej opinii możemy spodziewać się zarówno pogłębienia dzisiejszych minimów, jak również poprawieni dotychczasowego szczytu hossy. Takie struktury w obrębach ekstremów sesji nie lubią pozostawać długo bez kontroli, dlatego też możemy spodziewać się dzisiaj prób ich naprawy. Jak więc widzimy, wybicie którejkolwiek ze wspomnianych struktur, otworzy nam drogę do ruchu w przeciwnym kierunku o sporym zasięgu. Warto będzie więc uważnie śledzić wydarzenia na tych poziomach. Oczywiście odradzam zajmowanie pozycji tylko i wyłącznie w oparciu o fakt, że jeden z tych poziomów zostanie naruszony. Zawsze powinniśmy szukać potwierdzenia dla naszego scenariusza w wydarzeniach, jakie zaobserwować możemy w arkuszu zleceń.

Inną ciekawą rzeczą, są rozmiary dzisiejszego IB. Jak widzimy, zasięg pierwszej godziny handlu sesji nocnej jest zdecydowanie większy, niż miało to miejsce w przypadku ostatnich dni. O czym może to świadczyć? Historia pokazuje, że szerokie IB przekłada się zazwyczaj na sesję zbalansowaną o wąskim zasięgu. Wygląda więc na to, że przed nami kolejny dzień, w którym budowana będzie baza pod przyszłe odbicie. W takim wypadku po raz kolejny zastosowanie znajdą strategie dobrze sprawdzające się w trakcie okresu wakacyjnego.

Zachęcam również do zapoznania się z wczorajszą analizą market profile, ponieważ sporo poruszonych w niej kwestii wciąż pozostaje aktualnych.

Podsumowanie

Podsumowując dzisiejsze przygotowanie, możemy pokusić się o podobne wnioski jak te wczorajsze:

To na co warto jest zwrócić uwagę to fakt, że zdecydowana większość wczorajszej sesji upłynęła nam na budowaniu wąskiej dystrybucji. Jak już wielokrotnie wspominałem, takie działanie zazwyczaj zwiastuje nadchodzący impuls. Im dłużej znajdować się będziemy w takim obszarze, tym większa dynamika wybicia. Co więcej, wczorajsza delta (pomimo sesji zakończonej na plusie), nie odzwierciedla takiego przebiegu sesji. Może to świadczyć o sporej liczbie shortów, które w przypadku kontynuacji wzrostów, będą zmuszone do zamknięcia pozycji. Generalnie po raz kolejny już, podchodził będę do sesji bez z góry określonego nastawienia, czekając tym samym na wskazówki jakie będzie dostarczał nam dzisiaj rynek.

Plan na dzisiaj:

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • w przypadku utrzymania się zmienności na wczorajszym poziomie, gra pod kluczowe poziomy kreowane intraday (VPOC, POC, VAH, VAL, Open oraz Close);
  • dobrym miejscem do zajęcia pozycji może być wczorajszy HOD, jak również dzisiejszy LOD – pamiętajmy jednak, żeby za każdym razem szukać potwierdzenia dla naszego scenariusza we wskazówkach napływających do nas z arkusza

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2489,00 / 2495,50
Close – 2495,00
Istotne poziomy: 2485,50; 2490,00; 2491,50; 2495,50
S1 (wsparcie) – 2477,25
R1 (opór) – 2495,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “14 września

Leave a Reply