Przed sesją

14 lipca

Wygląda na to, że ciężki, wakacyjny okres na dobre zawitał na rynkach. Obroty podczas trwania wczorajszej sesji ponownie nie zachwyciły, bowiem licznik nie dotarł nawet do bariery miliona kontraktów. Co gorsza, jest to cecha charakterystyczna dla kończącego się dzisiaj tygodnia, co z pewnością nie może napawać optymizmem. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 14 lipca

Patrząc na powyższy wykres możemy zauważyć, że udało nam się wczoraj zamknąć powyżej górnego ograniczenia konsolidacji. Co więcej, całość handlu sesji nocnej, odbywa się również na poziomach wyższych niż 2443,00. Jednakże zanim zaczniemy spoglądać w stronę historycznych szczytów, warto jest wziąć pod uwagę jeden, kluczowy czynnik – obroty. W mojej opinii, aby scenariusz wzrostowy, zakładający testy ATH, mógł być barny pod uwagę, musielibyśmy mieć do czynienia z zaangażowaniem inwestorów, którego odzwierciedleniem byłyby wzmożone obroty. W przeciwnym wypadku czeka nas balansowanie w wąskim zasięgu w okolicach oporu. Standardowo możemy się po tym spodziewać zejścia w rejony dolnego ograniczenia konsolidacji.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 13 lipca

Wczorajszy dzień nie obfitował w dużą ilość ciekawych, z punktu widzenia order flow, sytuacji. Wydaje mi się, że aktualnie rynek rozgrywany jest przez algorytmy (które nie potrzebują tygodnia, czy dwóch wolnego, z dala od trading desku). Skąd taki wniosek? Mogliśmy wczoraj zaobserwować sytuacje, w których rynek niemalże w punkt zatrzymywał się na wsparciach/oporach kreowanych intraday (jak chociażby LOD, czy HOD). Na tych poziomach mogliśmy zaobserwować przeładunek pozycji i powolne odchodzenie w kierunku przeciwnym. Z jednej strony sytuacja wydaje się być o tyle korzysta, że są to dość klarowne schematy. Pamiętajmy jednak, że ryzyko zajmowania pozycji w okolicach ekstremów jest zbyt duże. Dlaczego?

Po pierwsze z uwagi na fakt, że w każdej chwili może na rynku pojawić się inwestor, który bez większych problemów będzie w stanie przełamać takie wsparcie/opór, co przyniesie ze sobą falę stop outów. Po drugie, ewentualne czekanie na większą ilość wskazówek potwierdzających odbicie spowoduje, że będziemy zawierali transakcje w okolicach poziomów VPOC czy VWAP. Z reguły nie jest dobrym rozwiązaniem.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 14 lipca

Z perspektywy market profile widzimy, że profil dla aktualnego tygodnia będzie miał prawdopodobnie kształt podwójnej dystrybucji. Górne ograniczenia znajduje się w okolicach poziomu 2446,00, natomiast dolne na poziomie 2438,25. Wydaje mi się, że tak długo, jak długo pozostaniemy pod wpływem rynkowych algorytmów, gra pod odbicia od tych poziomów wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Kluczowy może okazać się również poziom wczorajszego POC (2441,75), który to powinien zostać przetestowany w trakcie trwania dzisiejszej sesji. Jeżeli poziom ten udałoby się wybronić, wówczas możemy liczyć na lekką poprawę wyniku z dnia wczorajszego.

Podsumowując, obroty wciąż pozostają na niskim poziomie. Fakt, że znajdujemy się obecnie w okolicach górnego ograniczenia konsolidacji, w połączeniu z niskim wolumenem, sprawia, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być powrót poniżej poziomu 2443,00, po którym nastąpi powolne osuwanie się ceny w dół. W mojej opinii jednak, zanim to nastąpi, piątkowa sesja przyniesie nam kontynuację dystrybucji powyżej poziomu 2438,00. Dzięki temu profil podwójnej dystrybucja dla kończącego się właśnie tygodnia, zostanie zachowany. W takim przypadku, warto jest rozgrywać ceny 2438,25/2446,00 jak potencjalne poziomy wsparcia/oporu.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja okolic poziomów 2438,25 oraz 2446,00, które mogą być rozgrywane jako potencjalne wsparcia i opory;
  • warto jest zwrócić szczególną uwagę na sposób w jaki prowadzony będzie handel w okolicach wspomnianych wyżej poziomów, w poszukiwaniu wskazówek potwierdzających fakt, że aktualnie rynkiem rządzą algorytmy;
  • longi w oparciu o wybicie ponad wspomniany wyżej poziom 2446,00 powinny być grane tylko i wyłącznie przy odpowiednim wolumenie towarzyszącym takim ruchom;
  • z uwagi na fakt, że znajdujemy się obecnie w okolicach średnioterminowego oporu, ogólne nastawienie powinno być na pro-spadkowe.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2439,00 / 2447,00
Close – 2445,25
Istotne poziomy: 2438,25; 2446,00
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2451,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “14 lipca

Leave a Reply