Przed sesją

14 czerwca

Kolejna trudna sesja za nami. Przez zdecydowaną większość dnia poruszaliśmy się bowiem w bardzo wąskim zasięgu, który dodatkowo wykreował niewielką ilość okazji. Co prawda udało nam się zrobić krok w kierunku szczytów, jednakże sposób w jaki został on postawiony pozostawiać może sporo do życzenia. Dziś przed nami sesja, której zwieńczeniem będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 14 czerwca

Patrząc na rynek z perspektywy sytuacji jaka kreuje się na wykresie świecowym, można odnieść wrażenie, że po krótkiej konsolidacji, rynek obrał wczoraj północny kierunek. Przyzwoite, jak na aktualne warunki, obroty zdają się to niejako potwierdzać. Jedynym sensownym wnioskiem w obecnej sytuacji, jest to, że nie warto jest w takim wypadku iść pod prąd i zdecydowanie więcej korzyści powinna nam przynieść gra z trendem. Czas na korektę jeszcze przyjdzie.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 13 czerwca

Powyższy wykres nie wnosi do naszej analizy zbyt dużo nowych wskazówek przed dzisiejszym otwarciem. Przebieg wczorajszej sesji był dość jednoznaczny, bowiem ani przez moment nie znaleźliśmy się poniżej poniedziałkowego HOD, co więcej mogliśmy zaobserwować wzmożoną akumulację długich pozycji w tych rejonach (co notabene było jedną z najlepszych okazji do zajęcia pozycji). Ciekawym natomiast jest to, jak zachowywała się wczoraj delta (różnica pomiędzy zleceniami buy i sell market). Ruchom wzrostowym towarzyszył bowiem znaczący wzrost delty, natomiast spadki (nawet te głębsze) nie odciskały na niej prawie żadnego piętna. Co to może oznaczać? Po pierwsze duże zaangażowanie kupujących (na koniec dnia delta oscylowała w okolicach 15 tysięcy kontraktów na plusie). Po drugie, brak reakcji delty na spadki, może być efektem wykorzystywania niższych poziomów cenowych do akumulacji długich pozycji. Koniec końców, jest to bardzo dobry prognostyk dla kontynuacji trendu wzrostowego.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 14 czerwca

Strefa IB, o której pisałem wczoraj, pozostała nietestowana i może w najbliższych dniach oddziaływać jak magnes. Mimo wszystko skupiłbym się bardziej na fakcie, że całość wczorajszego VA znajduje się powyżej HOD z poniedziałku, co bez wątpienia świadczy o sile rynku i zaangażowaniu kupujących w kontynuację marszu na północ. Sesja nocna nie przyniosła nam natomiast zbyt wiele dodatkowych wskazówek. Może to mieć oczywiście związek z zaplanowanym na dzisiaj posiedzeniem FOMC, które to zawsze odgrywa kluczową rolę. Wciąż jednak znajdujemy się zaledwie kilka punktów poniżej ATH oraz, co ciekawsze, cena utrzymuje się powyżej wczorajszego VA, którego górne ograniczenie mieści się na poziomie 2435,75. Co prawda POC znajduje się na chwilę obecną poniżej tego poziomu, jednak nie zmienia to faktu, że warto będzie obserwować reakcję inwestorów w przypadku ewentualnego zejścia ceny w te rejony.

Podsumowując, wygląda na to, że rynek odzyskał odrobinę wigoru po kilku sesyjnej konsolidacji i zdaje się kontynuować marsz w kierunku historycznych szczytów. Kluczowym czynnikiem przed dzisiejszą sesją będzie bez wątpienia decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, która to zaplanowana jest na godzinę 20 naszego czasu. Aktualnie rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki do 100-125 bps na 96%. Dlatego też w przypadku takiej właśnie decyzji, istotne będzie to, co usłyszymy z ust pani Yellen w trakcie trwania konferencji prasowej zaplanowanej na godzinę 20:30. Przed tymi wydarzeniami nie spodziewałbym się dużej zmienności i wielu okazji do zajęcia dogodnych pozycji.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja poziomu 2435,75, który jest górnym ograniczeniem wczorajszego VA;
  • rynek wydaje się wracać do trendu wzrostowego, dlatego warto w pierwszej kolejności szukać okazji do zajmowania pozycji długich;
  • uwaga na decyzję FED w sprawie podwyżki stóp procentowych, jak również na zaplanowaną na godzinę 20:30 konferencję prasową;
  • warto będzie uzbroić się w cierpliwość i nie dać się złapać po złej stronie rynku w okolicach godziny 20.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2425,25 / 2439,25
Close – 2438,00
Istotny poziom: 2435,75
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2443,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply