Przed sesją

11 września

Piątkowa sesja wpisała się w plan w jakim rozgrywane były ostatnie dni minionego tygodnia. Brak znaczącej zmienności, wąski zasięg ruchów. Co prawda obroty były zadowalające, jednak należy mieć na względzie fakt, że wciąż mamy do czynienia z rolowaniem kontraktów. Zazwyczaj powoduje wzrost obrotów, które nie mają jednak większego znaczenia z perspektywy krótkoterminowej. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 11 września

Dzisiejsza sesja przyniosła nam w końcu lekkie ożywienie na powyższym wykresie. Luka między piątkowym zamknięcie, a dzisiejszym otwarciem (6,75 punktu) prawdopodobnie spowodowana jest uspokojeniem napięcia na linii Pjongjang-Waszyngton. Inwestorzy spodziewali się kolejnych prób rakietowych w wykonaniu Korei Północnej, które łączone były z obchodami jakiegoś święta przez ten kraj (wybaczcie moją niewiedzę w tym zakresie). Zamiast wystrzelania kolejnej rakiety, Koreańczycy z północy zdecydowali się na nieco bardziej tradycyjny sposób świętowania. Jak widzimy na powyższym wykresie, rynek dość szybko pozytywnie zareagował na taki obrót spraw. Udało nam się zatem wybić z krótkoterminowej konsolidacji w okolicach wsparcia na poziomie 2459,50. W takim wypadku, naturalnym zasięgiem dla takiego ruchu wydaje się być górne ograniczenie lipcowej konsolidacji, zlokalizowane na poziomie 2477,25.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 8 września

Jak już zdążyłem wspomnieć, piątkowa sesja miała dość monotonny przebieg. Większość poziomów technicznych była tego dnia respektowana przez inwestorów. Przełożyło się to na niezwykle wąski zasięg dla kasowego, który zamknął się w przedziale 2456,75/2465,00. Co więcej, zdecydowana większość handlu rozgrywana była pomiędzy poziomem piątkowego otwarcia (2459,25), a czwartkowym zamknięciem (2465,00).

Dziś niestety nie będę w stanie przeanalizować jednej z ciekawszych sytuacji piątkowej sesji. Dzieje się tak za sprawą faktu, że miałem w piątek spore problemy techniczne z nowym oprogramowaniem, które skutkowały cykliczną utratą połączenia. W takim wypadku zmuszony byłem do wcześniejszego rozpoczęcia weekendu.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 11 września

Zgodnie z tym, o czym pisałem w zeszłym tygodniu, trzy ostatnie sesje posłużyły nam za budowę bazy pod dynamiczne wybicie w jednym z kierunków. Pozytywny obrót sprawy na półwyspie koreańskim przełożył się na byczy charakter takiego wybicia. Aktualnie znajdujemy się powyżej szczytu z zeszłego tygodnia (2469,50) i bez wątpienia będzie to jeden z kluczowych poziomów przed dzisiejszą sesją. Innym poziomem, na który warto będzie zwrócić uwagę to 2467,50, który to jest VAH minionego tygodnia. Zejście poniżej tego poziomu, może nam przynieść pogłębienie takiego ruchu korekcyjnego, z potencjalnym zasięgiem w okolicach tygodniowego VAL (2457,75).

Po północnej stronie barykady mamy 2476,00 (VPOC sesji z 1 września) oraz wspomniany wcześniej 2477,25. Warto będzie również zwrócić uwagę na ewentualne wybicia ponad okrągłą barierę 2480,00. Do tej pory mieliśmy do czynienia z jedną taką próbą podczas sesji z 8 sierpnia. Poziomy te bardzo szybko zostały zanegowane, co w konsekwencji przełożyło się na sesją spadkową oraz ponad 15-punktowy zjazd z poziomu aktualnego ATH (wszystko w ramach jednej sesji). Dlatego też, powinniśmy być dzisiaj szczególnie wyczuleni na ewentualne fałszywe wybicia powyżej tego poziomu.

Podsumowanie

Wygląda na to, że rynki przechodzą powoli ze stanu risk off, w stan risk on. Względny spokój w relacja koreańsko-amerykańskich przełożył się już na sporych rozmiarów lukę na dzisiejszym otwarciu. Biorąc pod uwagę fakt, że kilka ostatnich sesji upłynęło nam na budowaniu bazy pod takie wybicie, spodziewałbym się kontynuacji ruchu zapoczątkowanego w nocy. Wydaje mi się, że celem minimum dla rynkowych byków będzie poziom 2477,25. To tutaj możemy spodziewać się pierwszej, wzmożonej reakcji krótkiej strony rynku. To na co również warto jest zwrócić uwagę to fakt, że takie luki jak ta dzisiejsza, lubią być domykane w pierwszych godzinach handlu po otwarciu kasowego. Swój udział w takim rozwoju wypadków mają bez wątpienia szeroko wykorzystywane algorytmy. Warto będzie zatem uważnie śledzić sytuację w arkuszu na otwarciu kasowego, w poszukiwaniu wskazówek potwierdzających taki właśnie scenariusz.

Plan na dzisiaj:

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez z góry określonego nastawienia;
  • uważna obserwacja wydarzeń na otwarciu w poszukiwaniu wskazówek sugerujących domykanie dzisiejszej luki;
  • potencjalne szorty w obszarze pomiędzy 2477,25, a 2480,00 – to tutaj upatrywałbym zasięgu dla ruchu zapoczątkowanego w sesji nocnej.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2455,25 / 2465,75
Close – 2461,00
Istotne poziomy: 2461,00; 2477,25
S1 (wsparcie) – 2413,75
R1 (opór) – 2486,75

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “11 września

Leave a Reply