Przed sesją

11 maja

Wczoraj liczyłem na kontynuację w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji, jednak rynek miał inny pomysł na poprowadzenie sesji. Wygląda na to, że utkwiliśmy w bardzo wąskim zasięgu VA z obecnego tygodnia i dopóki nie zostanie ono przełamane, ciężko będzie spodziewać się jednoznacznych wskazówek w odniesieniu do kierunku, w którym podążał będzie rynek. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 11 maja

Wykres zdaje się potwierdzać to co napisałem we wstępie. Jak na dłoni widać, że znajdujemy się obecnie w bardzo wąskim zakresie cenowym. Zapowiada się zatem kolejny trudny (nudny?) dzień o wąskim zasięgu, w którym niezwykle ciężko będzie o kolejne ticki zapisane na naszym koncie.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 10 maja

Powyższy wykres potwierdza, że wczorajszy dzień był dość monotonny. Pierwsze fazy sesji przyniosły nam wąski zasięg pomiędzy YL i ONH, po czym przenieśliśmy się nad górne ograniczenie sesji Globex. Całe sesja kasowa (RTH) zamknęła się natomiast w zasięgu zaledwie 8 punktów, co jest wynikiem nadzwyczaj niskim. Można z tego wnioskować, że na rynku wciąż nie pojawił się znaczący kapitał, który wskazałby drogę, po której będziemy kroczyć w najbliższych dniach. Potwierdza to również wolumen z wczorajszego dnia, który nie przekroczył nawet bariery miliona kontraktów.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 11 maja

Jak widzimy nie udało nam się wczoraj zejść poniżej górnego ograniczenia zeszłotygodniowego VA. Co więcej LOD (low of day) miało niecodzienną strukturę składającą się z aż trzech liter na poziomie 2387,50 (przekładając to na język wykresu, aż 3 świece m30 odbiły się od wspomnianego poziomu). Jak pamiętamy z wczorajszego wpisu, górnym ograniczeniem VA z minionego tygodnia był poziom 2387,25, który to idealnie spełnił funkcję wsparcia. Jeszcze ciekawszy jest jednak profil dzisiejszy, którego zasięg mieści się zaledwie w 2 i pół punktach. W moim odczuciu rynek w napięciu oczekuje w blokach na sygnał do startu. W momencie gdy taki się pojawi, możemy spodziewać się dynamicznego ruchu. W jakim kierunku? Ciężko jest to obecnie jednoznacznie stwierdzić.

Podsumowując, zapowiada się pełen napięcia i wyczekiwania dzień. To jak potoczy się dzisiejsza sesja zależy w głównej mierze od tego, czy zobaczymy dziś większe zaangażowanie ludzi z głębokimi portfelami. Bez wsparcia po stronie wolumenu, ciężko będzie wskazać jednoznaczny scenariusz na dzisiejszą sesją. Warto jest zatem mieć z tyłu głowy jedną z ważniejszych zasad tradingowych, która to mówi: trade what you see.

Plan na dzisiaj:

  • dzisiaj warto jest ubrać się w cierpliwość, aby uniknąć zajmowania nieprzemyślanych pozycji;
  • obserwacja poziomów 2387,25 oraz 2397,00, które mogą działać jako wsparcie i opór;
  • gra na przełamanie powyższych poziomów powinna się opierać na obserwacji wolumenu towarzyszącemu takim ruchom;
  • warto jest również zachować czujność przez całą sesję, tak aby nie dać się złapać po złej stronie rynku, w momencie gdy dojdzie do dynamicznego wyłamania jednego z wyżej wymienionych poziomów.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2387,50 / 2397,00
Close – 2395,25
Ograniczenia VA – 2387,25 / 2397,00
S1 (wsparcie) – 2375,00
R1 (opór) – 2400,00

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply