Przed sesją

11 lipca

Dla mnie tydzień rozpoczyna się tym razem dopiero we wtorek. Wczorajszego dnia niestety nie miałem możliwości zasiąść przed monitorem, dlatego też nie pojawiło się na blogu przygotowanie do sesji. Dziś wracam jednak na rynek. Jak zatem powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 11 lipca

Zgodnie z przewidywaniami, piątkowa sesja przyniosła nam powrót w objęcia, trwającej już kilka ładnych tygodni, konsolidacji. Z tego też powodu oczekiwałbym teraz dążenia do testów górnego jej ograniczenia, które dla przypomnienia znajduje się w okolicach poziomu 2443,00. Wczorajsza sesja nie wniosła do ogólnego obrazu praktycznie nic nowego. Co gorsza, obroty nie przekroczyły miliona kontraktów, co z pewnością nie jest dobrym prognostykiem na najbliższe dni. Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest to zapowiedź wakacji na rynkach.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 10 lipca

Podobnie jak miało to już miejsce wcześnie, z uwagi na fakt, że nie miałem możliwości śledzenia rynkowych wydarzeń, w dzisiejszej analizie zabraknie szczegółowego opisu kluczowych momentów wczorajszego dnia. Warto jest jednak zwrócić uwagę na jeden istotny czynnik. W trakcie trwania sesji piątkowej, mieliśmy bowiem do czynienia z bardzo ciekawą rzeczą – ewidentna akumulacja długich pozycji przez osobę z grubym portfelem. Można ją było zaobserwować już na poziomie 2418,50 (około 1300 kontraktów kupionych po buy market), po czym mieliśmy kolejną akumulację na 2420,00 (kolejne 900 kontraktów) oraz 2421,00 (tutaj znowu ponad 900 kontraktów). Oczywiście, takie rzeczy zdarzają się dość często, jednak zwróćmy uwagę na pewną rzecz:

  • wydarzenie to miało miejsce w okolicach dolnego ograniczenia trendu bocznego (2415,50),
  • po fałszywym wybiciu, które miało miejsce w czwartek,
  • po dużo lepszych danych o NFP,
  • po powrocie ponad wspomniane wcześniej wsparcie na poziomie 2415,50,
  • od tego momentu, cena praktycznie nie schodziła poniżej poziomu ostatniej akumulacji (2421,00).

Wszystko to daje nam pewien obraz sytuacji jaka panuje obecnie na rynku. Warto jest zatem zwrócić szczególną uwagę na reakcję ceny na wspomnianych wyżej poziomach.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 11 lipca

Analizując aktualną sytuację z perspektywy market profile widzimy, że dotychczasowy przebieg sesji nocnej również nie napawa optymizmem przed otwarciem rynku kasowego. Do tej pory bowiem, całość dzisiejszego handlu mieści się w ograniczeniach dnia wczorajszego, co w połączeniu z niskimi obrotami może zapowiadać monotonną sesję o wąskim zasięgu z małą ilością klarownych sygnałów do zajęcia pozycji. Wydaje mi się, że chwilowo możemy odłożyć na bok rozważania na temat południowych poziomów wsparcia, dlatego też skupię się na tym co znajduje się obecnie nad nami. W pierwszej kolejności rzuca nam się na oczy konstrukcja HOD sesji z 6 lipca (IB, LVN z 80 kontraktów na 2430,50) – wydaje mi się, że rynek będzie dążył to naprawy tak skonstruowanego HOD. Patrząc odrobinę wyżej mamy wciąż nietestowany VPOC sesji z 3 lipca. Te dwa poziomy wydaja się być w zasięgów rynkowych byków na najbliższe sesje.

Chciałbym jednak jeszcze powrócić do akumulacji, o której pisałem akapit wyżej. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że mieliśmy z nią do czynienia kilka ticków poniżej rejonu single printów, o którym pisałem kilkukrotnie w zeszłym tygodniu. Obszar ten został już wypełniony wolumenem, a cena wciąż utrzymuje się powyżej jego dolnej granicy.

Podsumowując, wygląda na to, że czeka nas wolna próba marszu w kierunku górnego ograniczenia aktualnej konsolidacji. Obroty spadły w trakcie trwania wczorajszej sesji dość drastycznie, dlatego warto jest przygotować się na specyficzny charakter handlu wakacyjnego (wąski zasięg sesji, któremu towarzyszą niskie obroty). Warto będzie wykorzystać ewentualną szansę do zajmowania długich pozycji w okolicach poziomów piątkowej akumulacji. Ewentualny stop loss ustawiony poniżej 2418,50 wydaje się być w takim scenariuszu rozsądnym. Celem na najbliższe dni dla rynkowych byków powinien być obszar pomiędzy 2430,50 – 2434,00.

Plan na dzisiaj:

  • obserwacja zachowania rynku w okolicach piątkowej akumulacji;
  • z uwagi na fakt, że dolne ograniczenie trendu bocznego zostało utrzymane, ogólne nastawienie na najbliższe sesje powinno być pro-wzrostowe;
  • z uwagi na niskie obroty z jakimi mieliśmy wczoraj do czynienia, warto jest przygotować się na grę w wąskiej konsolidacji, która jest cechą charakterystyczną dla miesięcy wakacyjnych.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2419,25 / 2430,00
Close – 2424,25
Istotny obszar: 2418,50 – 2421,00
S1 (wsparcie) – 2415,50
R1 (opór) – 2451,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

1 thought on “11 lipca

Leave a Reply