Przed sesją

1 sierpnia

Poniedziałek przyniósł nam kolejną porcję tego, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić przez ostatnich kilka sesji. Co prawda obroty dość znacznie przekroczyły barierę miliona kontraktów, jednakże ogólny obraz rynku nie uległ zasadniczo zmianie. Coraz więcej wskazuje zatem na odgrzewanie scenariusza konsolidacyjnego, z którym nie tak dawno mieliśmy już styczność. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowanie do sesji: wykres z 1 sierpnia

Wszystko to co zdążyłem już napisać we wstępie znajduje swoje potwierdzenie z sytuacją, jaka kształtuje się na wykresie. Aktualnie ciężko jest wzbogacić dotychczasową analizę techniczną o kolejne przydatne wskazówki. Wygląda na to, że obecne poziomy zostały uznane przez obydwie strony rynku za obszar równowagi. Wciąż jednak nie mieliśmy okazji do przetestowania górnego ograniczenia konsolidacji, po tym jak wsparcie na poziomie 2461,25 zostało utrzymane. Z tego też powodu oczekiwałabym powolnej wspinaczki w kierunku 2480,00.

Przebieg minionej sesji

Przygotowanie do sesji: przebieg dnia z 31 lipca

Wczorajsza sesja była niemalże kopią tego, z czym mieliśmy styczność w zeszłym tygodniu (z wyłączeniem sesji czwartkowej). Powolne zdobywanie gruntu przez kupujących w trakcie overnightu, po którym, wraz z otwarciem kasowego, następowała korekta. Po raz kolejny bardzo dobrze sprawdziła się gra pod kluczowe poziomy kreowane intraday, takie jak: YH, ONH czy ONL. Wygląda więc na to, że wciąż to rynkowe algorytmy rozdają obecnie karty. Z jednej strony jest to pewnego rodzaju pozytyw, gdyż zwiększa to skuteczność zagrań pod klasyczne odbicia od wsparć i oporów. Z drugiej jednak strony ewentualne przełamanie oporu stawianego przez algorytmy, spowodować może lawinę stop lossów, z która mieliśmy już styczność w zeszłym tygodniu. Warto jest zatem zachować szczególną uwagę i trzymać się wąskich zleceń obronnych.

Analiza market profile

Przygotowanie do sesji: market profile z 1 sierpnia

Patrząc na aktualną sytuację z perspektywy market profile, widzimy sporo zależności między tym, jak wyglądał przebieg wczorajszej sesji nocnej. Tym razem nie mieliśmy jednak do czynienia z dystrybucją w okolicach LOD. Aktualny poziom POC znajduje się bowiem powyżej wczorajszego zamknięcia. Impuls wzrostowy, zapoczątkowany chwilę po otwarciu sesji Globex, spowodowała pozostawienie dość wyraźnego obszaru single printów. Dolne ograniczenie dla tego rejonu znajduje się na poziomie 2470,25. Jak widzimy na powyższym wykresie pokrywa się to niemalże co do ticka z wczorajszym VA. Bez wątpienia taka reakcja przy wybiciu ponad górne ograniczenie wczorajszej dystrybucji, może być odbierana jako sygnał do kontynuacji marszu na północ. Pozostawienie za sobą nietestowanego IB również może świadczyć o wzmożonych apetytach rynkowych byków przed dzisiejszą sesją.

Pamiętajmy również o tym, że po obydwu stronach rynku mamy nietestowane do tej pory poziomy POC z sesji poprzednich. Pisałem już o tym w trakcie wczorajszego przygotowania. Fakt, że nie udało się wczoraj przebić przez te właśnie ograniczenia, może zwiastować nam konsolidację w ich zakresie. W takim wypadku warto obserwować reakcję rynku na poziomach: 2464,50 oraz 2477,50. Kolejną rzeczą przemawiającą za scenariuszem konsolidacyjnym jest fakt, że obszar obecnej dystrybucji, jest zarazem LVA (low volume area) z czwartku. W takim wypadku rynek może spędzić dziś więcej czasu wypełniając wolumenem obszar pomiędzy 2473,00, a 2476,00 (poziom ten pokrywa się z aktualnym HOD). Kluczowym dla takiego scenariusza będzie utrzymanie się powyżej dolnego ograniczenia single printów (2470,25).

Podsumowanie

Wygląda na to, że powracamy do sprawdzonego scenariusza, którym rynek raczył nas w minionym tygodniu. Jeżeli założenia te miałyby się sprawdzić, to warto będzie szukać sygnałów słabości rynkowych byków w okolicach HOD. Generalnie wszystkie znaki wskazują na to, że będziemy dziś mieli do czynienia z sesją wzrostową. Świadczyć mogą o tym zarówno dynamiczny impuls z jakim mieliśmy styczność na otwarciu Globex oraz fakt utrzymania wsparcia na poziomie 2461,25. Zanim jednak po raz kolejny ruszymy w kierunku historycznych szczytów, spodziewałbym się konsolidacji pod poziomem 2478,00.

Plan na dzisiaj:

  • ogólne nastawienia przed dzisiejszą sesją pozostaje pro-wzrostowe;
  • kluczowym poziomem dla utrzymania się scenariusza wzrostowego będzie dolne ograniczenie single printów z sesji nocnej: 2470,25;
  • próba gry pod wczorajsze ekstrema i kluczowe poziomy (yLOD, yHOD, yVA oraz ONH/ONL) może okazać się dobrą strategią na dzisiejszą sesję, w przypadku utrzymywania się niskich obrotów i niskiej zmienności.

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2465,25 / 2475,00
Close – 2470,00
Istotne poziomy: 2470,25; 2477,50 – 2478,00
S1 (wsparcie) – 2461,25
R1 (opór) – 2480,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

2 thoughts on “1 sierpnia

Leave a Reply