Przed sesją

1 listopada

Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsza sesja nie wniosła praktycznie nic nowego do ogólnego obrazu aktualnej sytuacji na rynku. Obroty ledwo przekroczyły barierę miliona kontraktów, co ze względu na fakt, że mieliśmy wczoraj do czynienia z ostatnim dniem miesiąca, jest wynikiem co najmniej rozczarowującym. Odrobinę życia tchnął w rynki dzisiejszej nocy Donald Trump, za sprawą swojego tweeta na temat reformy podatkowej. Jak w takim wypadku powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sesji?

Analiza techniczna

Przygotowane do sesji: wykres z 1 listopada

Cytując wczorajsze przygotowanie:

Jak już zdążyłem wspomnieć, wczorajsza sesja nie dostarczyła nam zbyt dużej liczby nowych informacji. Dodatkowo, ponownie zauważyć mogliśmy pewnego rodzaju stagnację w kwestii obrotów i zmienności. Mając na uwadze zbliżające się wydarzenia w sferze makro, taki obrót sprawy nie może nas dziwić. Z tego też powodu, nie spodziewałbym się znaczących ruchów przed ogłoszeniem kluczowych dla rynku informacji (środa: FED; czwartek: BOE oraz decyzja Trumpa w sprawie przewodniczącego FED; piątek: NFP). W takim wypadku warto jest poświęcić całą swoją uwagę na to, jakie informacje napływają do nas z arkusza oraz taśmy. Jest to zdecydowanie najlepsza droga do wyłapania ciekawych ruchów kreowanych intraday, a to właśnie z tego rodzaju scenariuszem możemy mieć dzisiaj do czynienia. Zachęcam również do zapoznania się z poniedziałkowym przygotowaniem, gdzie nieco szerzej omówiłem sytuacje z perspektywy analizy technicznej.

Wydaje mi się, że powyższe założenia wciąż pozostają jak najbardziej aktualne. Ostatnia sesja nie popchnęła nas nawet o krok w kierunku odpowiedzi na stawiane do tej pory pytania.

Analiza market profile

Przygotowane do sesji: market profile z 1 listopada

W momencie gdy piszę dzisiejsze przygotowania, ES ustanawia nowe historyczne szczyty. Jak więc widzimy, informacja podana dziś w nocy przez Trumpa podziałała na wyobraźnię inwestorów i wzięli się oni do zakupów. Patrząc na to z perspektywy market profile, widzimy niewielki obszar single printów zostawionych w trakcie nocnego impulsu (2574,25 – 2574,75). Wydaje mi się, że pomimo tak optymistycznego początku dnia, będziemy mogli zaobserwować próby sprawdzenia siły rynkowych byków w tych rejonach. Pamiętajmy, że na dzisiejszy wieczór zaplanowano decyzję FEDu, jak również publikowane będą dane dotyczące PMI dla sektora przemysłowego. Z reguły spodziewałbym się stonowanych ruchów przed publikacją powyższych. Pytanie jednak, jak istotnym czynnikiem, w oczach inwestorów, jest planowana przez Trumpa reforma podatkowa.

Z uwagi na fakt, że znajdujemy się obecnie w okolicy historycznych szczytów, ciężko jest jednoznacznie wskazać ewentualny zasięg ruchu w przypadku kontynuacji trendu. To na co zwróciłbym dzisiaj uwagę, to po pierwsze reakcja na wybicie powyżej piątkowych szczytów (2580,75). Po drugie, próby zejścia w rejony wspomnianych wcześniej single printów. Po trzecie, reakcja ceny na takie poziomy jak POC czy VPOC.

Plan na dziś

  • do dzisiejszej sesji podchodzę bez określonego nastawienia;
  • w przypadku kontynuacji trendu wzrostowego, podpinanie się pod ruchy kreowane w oparciu o wysokie obroty i zmienność;
  • obserwacja reakcji ceny na wspomniane w przygotowaniu poziomy (single printy, piątkowy HOD oraz POC/VPOC);

Kilka poziomów, na które warto zwrócić uwagę:
YL/YH – 2566,75/ 2575,50
Close – 2572,75
Istotne poziomy: 2574,25; 2580,75
S1 (wsparcie) – 2541,50
R1 (opór) – 2592,50

Wszystkie dotychczasowe posty z tego cyklu znaleźć można na odrębnej stronie – Przed sesją.

Leave a Reply